Jump to content
Forum Cinema em Cena
SergioBenatti

Oscar 2018: Previsões

Recommended Posts

Saindo do forno:

Detroit Film Critics Society nominations:

 

BEST PICTURE
The Disaster Artist
The Florida Project
Get Out
The Shape of Water
Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Paul Thomas Anderson – The Phantom Thread
Sean Baker – The Florida Project
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Guillermo Del Toro – The Shape of Water

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me By Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour
Robert Pattinson – Good Time

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlberg – Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Tiffany Haddish – Girl’s Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Melissa Leo – Novitiate
Laurie Metcalf – Lady Bird

BEST ENSEMBLE
The Big Sick
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BREAKTHROUGH PERFORMANCE
Timothée Chalamet (actor) – Call Me By Your Name
Gal Gadot (actress) – Wonder Woman
Tiffany Haddish (actress) – Girl’s Trip
Caleb Landry Jones (actor) – American Made, The Florida Project, Get Out, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele (writer/director) – Get Out

BEST SCREENPLAY
Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah & Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out
Taylor Sheridan – Wind River

BEST DOCUMENTARY
The Defiant Ones
Human Flow
Kedi
Jim & Andy: The Great Beyond
Step
Strong Island
Whose Streets?

BEST ANIMATED FEATURE (NEW)
Captain Underpants: The First Epic Movie
Cars 3
Coco
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST USE OF MUSIC (NEW)
Baby Driver
Blade Runner 2049
Good Time
Phantom Thread
The Shape of Water

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sight & Sound's Best Films of 2017 Poll

“188 international critics and curators choose the five new releases that made the biggest impression on them in 2017.”

1. “Get Out” – Director: Jordan Peele (37 votes)

2. “Twin Peaks: The Return” – Creators: Mark Frost David Lynch (31 votes)

3. “Call My By Your Name” – Director: Luca Guadagnino (30 votes)

4. “Zama” – Director: Lucrecia Martel (27 votes)

5. “Western” – Director: Valeska Grisebach (25 votes)

6. “Faces Places” – Director: Agnès Varda1 (17 votes)

7. “Good Time” – Director: Josh and Benny Safdie (16 votes)

8. “Loveless” – Director: Andriy Zvyagintsov (15 votes)

9 (tie). “The Florida Project” – Director: Sean Baker (14 votes)
9 (tie). “Dunkirk” – Director: Christopher Nolan (14 votes)

11. “A Ghost Story” – Director: David Lowery (13 votes)

12 (tie). “120 BPM” – Director: Robin Campillo (12 votes)
12 (tie). “Your Were Never Really Here” – Director: Lynne Ramsay (12 votes)
12 (tie). “Lady MacBeth” – Director: William Oldroyd (12 votes)

15. “God’s Own Country” – Director: Francis Lee (11 votes)

16 (tie). “The Shape of Water” – Director: Guillermo del Toro (10 votes)
16 (tie). “Personal Shopper” – Director: Olivier Assayas (10 votes)
16 (tie). “Strong Island” – Director: Yance Ford (10 votes)

19 (tie). “Mudbound” – Director: Dee Rees (9 votes)
19 (tie). “Lady Bird” – Director: Greta Gerwig (9 votes)
19 (tie). “Mother!” – Director: Darren Aronofsky (9 votes)
19 (tie). “Moonlight” – Director: Barry Jenkins (9 votes)
19 (tie). “I Am Not Your Negro” – Director: Raoul Peck (9 votes)
19 (tie). “Let the Sunshine In” – Director: Claire Denis (9 votes)

25 (tie). “The Other Side of Hope: – Director: Aki Kaurismäki (8 votes)
25 (tie). “Silence” – Director: Martin Scorsese (8 votes)

Share this post


Link to post
Share on other sites

É aquerla confusão de sempre:

WGA:

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Coco, Darkest Hour, Breathe, Killing of a Sacred Deer ineligible for Original Screenplay.

Victoria & Abdul, Film Stars Don’t Die in Liverpool ineligible for Adapted Screenplay.

 

"Get Out" favorecidíssimo na corrida para Roteiro Original.

Share this post


Link to post
Share on other sites

170 documentários submetidos ao Oscar. Ainda neste mês, essa lista será reduzida a 15. Muitas produções da Netflix.

The 170 submitted features, in alphabetical order, are:

“Abacus: Small Enough to Jail”
“Aida’s Secrets”
“Al Di Qua”
“All the Rage”
“All These Sleepless Nights”
“AlphaGo”
“The American Media and the Second Assassination of President John F. Kennedy”
“And the Winner Isn’t”
“Angels Within”
“Architects of Denial”
“Arthur Miller: Writer”
“Atomic Homefront”
“The B-Side: Elsa Dorfman’s Portrait Photography”
“Bang! The Bert Berns Story”
“Bending the Arc”
“Big Sonia”
“Bill Nye: Science Guy”
“Birthright: A War Story”
“Bobbi Jene”
“Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
“Born in China”
“Born to Lead: The Sal Aunese Story”
“Boston”
“Brimstone & Glory”
“Bronx Gothic”
“Burden”
“California Typewriter”
“Can’t Stop, Won’t Stop: A Bad Boy Story”
“Casting JonBenet”
“Chasing Coral”
“Chasing Trane”
“Chavela”
“Citizen Jane: Battle for the City”
“City of Ghosts”
“Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives”
“Cries from Syria”
“Cruel & Unusual”
“Cuba and the Cameraman”
“Dawson City: Frozen Time”
“Dealt”
“The Death and Life of Marsha P. Johnson”
“Destination Unknown”
“Dina”
“Dolores”
“Dream Big: Engineering Our World”
“A Dying King: The Shah of Iran”
“Eagles of Death Metal: Nos Amis (Our Friends)”
“Earth: One Amazing Day”
“11/8/16”
“Elian”
“Embargo”
“Eric Clapton: Life in 12 Bars”
“Escapes”
“Everybody Knows… Elizabeth Murray”
“Ex Libris – The New York Public Library”
“Extraordinary Ordinary People”
“Faces Places”
“The Farthest”
“The Final Year”
“Finding Oscar”
“500 Years”
“Food Evolution”
“For Ahkeem”
“The Force”
“The Freedom to Marry”
“From the Ashes”
Gaga: Five Foot Two
“A German Life”
“Get Me Roger Stone”
“Gilbert”
“God Knows Where I Am”
“Good Fortune”
“A Gray State”
“Hare Krishna! The Mantra, the Movement and the Swami Who Started It All”
“Harold and Lillian: A Hollywood Love Story”
“Hearing Is Believing”
“Hell on Earth: The Fall of Syria and the Rise of ISIS”
“Human Flow”
“I Am Another You”
“I Am Evidence”
“I Am Jane Doe”
“I Called Him Morgan”
“Icarus”
“If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast”
“The Incomparable Rose Hartman”
“An Inconvenient Sequel: Truth to Power”
“Intent to Destroy”
“Jane”
“Jeremiah Tower The Last Magnificent”
“Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton”
“Joan Didion: The Center Will Not Hold”
“Joshua: Teenager vs. Superpower”
“Karl Marx City”
“Kedi”
“Keep Quiet”
“Kiki”
“LA 92”
“The Last Dalai Lama?”
“The Last Laugh”
“Last Men in Aleppo”
“Legion of Brothers”
“Let It Fall: Los Angeles 1982 – 1992”
“Let’s Play Two”
“Letters from Baghdad”
“Long Strange Trip”
“Look & See”
“Machines”
“Man in Red Bandana”
“Mr. Gaga: A True Story of Love and Dance”
“Motherland”
“Mully”
“My Scientology Movie”
“Naples ’44”
“Neary’s – The Dream at the End of the Rainbow”
“Night School”
“No Greater Love”
“No Stone Unturned”
“Nobody Speak: Trials of the Free Press”
“Nowhere to Hide”
“Obit”
“Oklahoma City”
“One of Us”
“The Paris Opera”
“The Pathological Optimist”
“Prosperity”
“The Pulitzer at 100”
“Quest”
“Rancher, Farmer, Fisherman”
“The Rape of Recy Taylor”
“The Reagan Show”
“Restless Creature: Wendy Whelan”
“Risk”
“A River Below”
“Rocky Ros Muc”
“Rumble: The Indians Who Rocked the World”
“Santoalla”
“School Life”
“Score: A Film Music Documentary”
“Served Like a Girl”
“The Settlers”
“78/52”
“Shadowman”
“Shot! The Psycho Spiritual Mantra of Rock”
“Sidemen: Long Road to Glory”
“The Skyjacker’s Tale”
“Sled Dogs”
“Soufra”
“Spettacolo”
“Step”
“Stopping Traffic: The Movement to End Sex-Trafficking”
“Strong Island”
“Surviving Peace”
“Swim Team”
“Take Every Wave: The Life of Laird Hamilton”
“Take My Nose… Please!”
“They Call Us Monsters”
“32 Pills: My Sister’s Suicide”
“This Is Everything: Gigi Gorgeous”
“Tickling Giants”
“Trophy”
“Twenty Two”
“Unrest”
“Vince Giordano – There’s a Future in the Past”
“Voyeur”
“Wait for Your Laugh”
“Wasted! The Story of Food Waste”
“Water & Power: A California Heist”
“Whitney. “Can I Be Me””
“Whose Streets?”
“The Work”

Share this post


Link to post
Share on other sites

FILM NOMINATIONS FOR THE 23rd ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

BEST PICTURE
The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

BEST ACTOR
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Gary Oldman – Darkest Hour

BEST ACTRESS
Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

BEST COMEDY
The Big Sick
The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Steve Carell – Battle of the Sexes
James Franco – The Disaster Artist
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Allison Janney – I, Tonya
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Brooklynn Prince – The Florida Project
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE
Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Jordan Peele – Get Out

BEST ADAPTED SCREENPLAY
James Ivory – Call Me by Your Name
Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins – Blade Runner 2049
Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

BEST EDITING
Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

BEST PRODUCTION DESIGN
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water
Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

BEST COSTUME DESIGN
Renée April – Blade Runner 2049
Mark Bridges – Phantom Thread
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

BEST HAIR AND MAKEUP
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

BEST ANIMATED FEATURE
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Shape of Water
Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

BEST SONG
Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Remember Me – Coco
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Blade Runner 2049
Get Out
It
The Shape of Water

BEST ACTION MOVIE
Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gosto muito de comédias, inclusive comédias toscas, mas se ano passado eu quase passei mal de rir com "Trainwreck", não posso dizer o mesmo, neste ano,  com "Girls Trip". Tifanny Haddish ganhar tantas menções a prêmios e estar lutando por uma vaga em Atriz Coadjuvante no Oscar,  é...o fim da picada.

A única que me fez dar uma risada desopilante foi a sempre excelente Kate Walsh com seu: "Por favor, junte-se a nós". 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Não vi ontem aqui a lista de curtas docs. Então:

“Alone,”  (Disponível aqui: https://www.nytimes.com/2017/02/14/opinion/alone.html)

“Edith+Eddie,” (Disponível aqui: http://www.aljazeera.com/programmes/witness/2017/11/editheddie-story-love-elder-abuse-171120130503806.html)

“Heroin(e),” (Disponível na Netflix)

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” (Disponível em http://www.indiewire.com/2017/08/heaven-is-a-traffic-jam-on-the-405-short-film-full-frame-winner-1201871265/)

“116 Cameras,” (Disponível em https://www.nytimes.com/video/opinion/100000005201010/116-cameras.html)

“Ten Meter Tower,” (Disponível em https://www.nytimes.com/video/opinion/100000004882589/ten-meter-tower.html)

“Kayayo – The Living Shopping Baskets,” (Não achei)

“Knife Skills,” (Também não)

“Ram Dass, Going Home,” (Urgh... não)

“Traffic Stop,” (Parece que tem na HBO go, mas não tenho acesso)

Share this post


Link to post
Share on other sites

WASHINGTON DC AREA FILM CRITICS ASSOCIATION (WAFCA):

Best Film:
Call Me by Your Name
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director:
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Dee Rees (Mudbound)

Best Actor:
Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
James Franco (The Disaster Artist)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)

Best Actress:
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)

Best Supporting Actor:
Willem Dafoe (The Florida Project)
Armie Hammer (Call Me by Your Name)
Jason Mitchell (Mudbound)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Michael Stuhlbarg (Call Me by Your Name)

Best Supporting Actress:
Mary J. Blige (Mudbound)
Tiffany Haddish (Girls Trip)
Holly Hunter (The Big Sick)
Allison Janney (I, Tonya)
Laurie Metcalf (Lady Bird)

Best Acting Ensemble:
Dunkirk
It
Mudbound
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Youth Performance:
Dafne Keen (Logan)
Sophia Lillis (It)
Brooklynn Prince (The Florida Project)
Millicent Simmonds (Wonderstruck)
Jacob Tremblay (Wonder)

Best Voice Performance:
Will Arnett (The LEGO Batman Movie)
Gael García Bernal (Coco)
Michael Cera (The LEGO Batman Movie)
Bradley Cooper (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
Anthony Gonzalez (Coco)

Best Motion Capture Performance:
Andy Serkis (War for the Planet of the Apes)
Dan Stevens (Beauty and the Beast)
Steve Zahn (War for the Planet of the Apes)
Taika Waititi (Thor: Ragnarok)

Best Original Screenplay:
Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani (The Big Sick)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Guillermo del Toro & Vanessa Taylor (The Shape of Water)

Best Adapted Screenplay:
Hampton Fancher & Michael Green, Story by Hampton Fancher (Blade Runner 2049)
James Ivory (Call Me by Your Name)
Scott Neustadter & Michael H. Weber (The Disaster Artist)
Aaron Sorkin (Molly’s Game)
Virgil Williams and Dee Rees (Mudbound)

Best Animated Feature:
The Breadwinner
Coco
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

Best Documentary:
City of Ghosts
Faces Places
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Step

Best Foreign Language Film:
BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
In the Fade
The Square
Thelma

Best Production Design:
Production Designer: Sarah Greenwood; Set Decorator: Katie Spencer (Beauty and the Beast)
Production Designer: Dennis Gassner; Set Decorator: Alessandra Querzola (Blade Runner 2049)
Production Designer: Nathan Crowley; Supervising Set Decorator: Gary Fettis (Dunkirk)
Production Designer: Paul Denham Austerberry; Set Decorators: Shane Vieau, Jeff Melvin (The Shape of Water)
Production Designer: Aline Bonetto; Set Decorator: Anna Lynch-Robinson (Wonder Woman)

Best Cinematography:
Roger A. Deakins, ASC, BSC (Blade Runner 2049)
Sayombhu Mukdeeprom (Call Me by Your Name)
Hoyte Van Hoytema, ASC, FSF, NSC (Dunkirk)
Rachel Morrison, ASC (Mudbound)
Dan Laustsen, ASC, DFF (The Shape of Water)

Best Editing:
Paul Machliss, ACE; Jonathan Amos, ACE (Baby Driver)
Joe Walker, ACE (Blade Runner 2049)
Lee Smith, ACE (Dunkirk)
Gregory Plotkin (Get Out)
Sidney Wolinsky, ACE (The Shape of Water)

Best Original Score:
Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch (Blade Runner 2049)
Michael Giacchino (Coco)
Hans Zimmer (Dunkirk)
Alexandre Desplat (The Shape of Water)
Carter Burwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Last Flag Flying
Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
Spider-Man: Homecoming
The Post

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Detroit Film Critics Winners:

BEST FILM

Winner: The Florida Project

BEST DIRECTOR

Winner: Sean Baker, The Florida Project

BEST ACTOR

Winner: James Franco, The Disaster Artist

BEST ACTRESS

Winner: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Willem Dafoe, The Florida Project

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Allison Janney, I, Tonya

BEST ENSEMBLE

Winner: The Post

BREAKTHROUGH

Winner: Jordan Peele, Writer/Director (Get Out)

BEST SCREENPLAY

Winner: Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DOCUMENTARY

Winner: Jim & Andy: The Great Beyond

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: The LEGO Batman Movie

BEST USE OF MUSIC

Winner: Baby Driver

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

15 DOCUMENTARY FEATURES ADVANCE IN 2017 OSCAR® RACE

“Abacus: Small Enough to Jail,” Mitten Media, Motto Pictures, Kartemquin Educational Films and WGBH/FRONTLINE

“Chasing Coral,” Exposure Labs in partnership with The Ocean Agency & View Into the Blue in association with Argent Pictures & The Kendeda Fund

“City of Ghosts,” Our Time Projects and Jigsaw Productions

“Ex Libris – The New York Public Library,” Ex Libris Films

“Faces Places,” Ciné Tamaris

“Human Flow,” Participant Media and AC Films

“Icarus,” Netflix Documentary in association with Impact Partners, Diamond Docs, Chicago Media Project and Alex Productions

“An Inconvenient Sequel: Truth to Power,” Paramount Pictures and Participant Media

“Jane,” National Geographic Studios in association with Public Road Productions

“LA 92,” Lightbox

“Last Men in Aleppo,” Larm Film

“Long Strange Trip,” Double E Pictures, AOMA Sunshine Films and Sikelia

“One of Us,” Loki Films

“Strong Island,” Yanceville Films and Louverture Films

“Unrest,” Shella Films and Little by Little Films

 

Kedi fora!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Time’s Top 10 movie performances

http://time.com/5047536/top-10-movie-performances-2017/

 

10. meryl streep (the post)

9. bob odenkirk (the post)

8. millicent simmonds (wonderstruck)

7. tiffany haddish (girls trip)

6. lois smith (marjorie prime)

5. laurie metcalf (lady bird)

4. willem dafoe (the florida project)

3. armie hammer (call me by your name)

2. timothee chalamet (call me by your name)

1. saoirse ronan (lady bird)

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Mozts said:

The Beguiled perdeu o impulso pelo visto, né?

Vejo uma oportunidade ainda em Roteiro Adaptado, categoria das mais fracas no ano, já que os concorrentes principais são obras originais.  Lembrando que, o favorito aqui, "Call me by Your Name", pode fazer de James Ivory o mais velho vencedor do Oscar de todos os tempos, superando o Morricone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

American Film Institute (AFI) Awards 2017 Official Selections:

Movies

Get Out
Call Be By Your Name
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Shape of Water
Lady Bird
The Florida Project
Dunkirk
The Big Sick
Wonder Woman

Television

Big Little Lies
The Crown
Feud: Bette and Joan
Game of Thrones
The Good Place
The Handmaid’s Tale
Insecure
Master of None
Stranger Things 2
This Is Us

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vulture’s Top 10 Performance of 2017

1. Timothee Chalamet, Call Me By Your Name
2. Saoirse Ronan, Lady Bird
3. Willem Dafoe, The Florida Project
4. James Franco, The Disaster Artist
5. Brooklynn Prince, The Florida Project
6. Cynthia Nixon, A Quiet Passion
7. Laurie Metcalf, Lady Bird
8. Daniel Kaluuya, Get Out
9. Margot Robbie, I, Tonya
10. Allison Janney, I, Tonya

Share this post


Link to post
Share on other sites

The San Francisco Film Critics Nominations:

 

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
THE FLORIDA PROJECT
GET OUT
THE SHAPE OF WATER
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Director
Sean Baker  – THE FLORIDA PROJECT
Guillermo del Toro  – THE SHAPE OF WATER
Greta Gerwig  – LADY BIRD
Christopher Nolan  – DUNKIRK
Jordan Peele – GET OUT

Best Actor
Timothee Chalamet – CALL ME BY YOUR NAME
James Franco  – THE DISASTER ARTIST
Daniel Kaluuya  – GET OUT
Gary Oldman – DARKEST HOUR
Andy Serkis  – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress
Annette Bening – FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL
Sally Hawkins – THE SHAPE OF WATER
Frances McDormand  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Margot Robbie – I, TONYA
Saoirse Ronan – LADY BIRD

Best Supporting Actor 
Willem Dafoe  – THE FLORIDA PROJECT
Armie Hammer – CALL ME BY YOUR NAME
Richard Jenkins – THE SHAPE OF WATER
Sam Rockwell  – THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Michael Stuhlbarg  – CALL ME BY YOUR NAME

Best Supporting Actress
Holly Hunter – THE BIG SICK
Allison Janney – I, TONYA
Melissa Leo – NOVITIATE
Lesley Manville – PHANTOM THREAD
Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Foreign Language Film
BPM
A FANTASTIC WOMAN
FRANTZ
IN THE FADE
THE SQUARE

Best Animated Feature
THE BREADWINNER
COCO
THE LEGO BATMAN MOVIE
LOVING VINCENT
YOUR NAME

Best Documentary
BRIMSTONE & GLORY
CITY OF GHOSTS
DAWSON CITY: FROZEN TIME
FACES PLACES
JANE

Best Cinematography
BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins
DUNKIRK – Hoyte van Hoytema
THE FLORIDA PROJECT – Alexis Zabe
THE SHAPE OF WATER – Dan Laustsen
WONDER WHEEL – Vittorio Storaro

Best Production design
BLADE RUNNER 2049  – Dennis Gassner
DUNKIRK  – Nathan Crowley
PHANTOM THREAD  – Mark Tildesley
THE SHAPE OF WATER  – Paul D. Austerberry
WONDERSTRUCK – Mark Friedberg

Best Editing
BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos
BLADE RUNNER 2049 – Joe Walker
DUNKIRK – Lee Smith
THE POST – Michael Kahn
THE SHAPE OF WATER – Sidney Wolinsky

Best Screenplay (original)
THE BIG SICK – Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
GET OUT – Jordan Peele
LADY BIRD  – Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER  – Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI  – Martin McDonagh

Best Screenplay (adapted)
THE DISASTER ARTIST  – Scott Neustadter and Michael H. Weber
CALL ME BY YOUR NAME  – James Ivory
MOLLY’S GAME – Aaron Sorkin
MUDBOUND  – Dee Rees and Virgil Williams
WONDERSTRUCK  – Brian Selznick

Best Original Score
BLADE RUNNER 2049  – Hans Zimmer and Benjamin Wallfisch
DUNKIRK  – Hans Zimmer
PHANTOM THREAD  – Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER  – Alexandre Desplat
WAR FOR THE PLANET OF THE APES – Michael Giacchino

Special Citation (for that underappreciated indie gem)
BRIMSTONE & GLORY
COLUMBUS
THE OTHER KIDS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boston Online Film Critics

BEST PICTURE: Get Out
BEST DIRECTOR: Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
BEST ACTOR: Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
BEST ACTRESS: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
BEST SUPPORTING ACTOR: Willem Dafoe, The Florida Project
BEST SUPPORTING ACTRESS: Laurie Metcalf, Lady Bird
BEST ENSEMBLE: Get Out
BEST SCREENPLAY: Get Out
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: First They Killed My Father
BEST DOCUMENTARY: Faces Places
BEST ANIMATED FEATURE: Coco
BEST CINEMATOGRAPHY: Roger Deakins, Blade Runner 2049
BEST EDITING: Lee Smith, Dunkirk
BEST SCORE: Alexandre Desplat, The Shape of Water and Jonny Greenwood, Phantom Thread (TIE)

TEN BEST FILMS OF 2017:
1. Get Out
2. The Florida Project
3. Call Me By Your Name
4. Lady Bird
5. Phantom Thread
6. Dunkirk
7. The Shape of Water
8. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
9. A Ghost Story
10. Good Time

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

San Diego Film Critics Society Nominations

Best Picture
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
GET OUT
LADY BIRD
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Director
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Actor
Gary Oldman, DARKEST HOUR
James Franco, THE DISASTER ARTIST
James McAvoy, SPLIT
Robert Pattinson, GOOD TIME
Timothée Chalamet, CALL ME BY YOUR NAME

Best Actress
Frances McDormand, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Margot Robbie, I, TONYA
Sally Hawkins, MAUDIE
Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Saoirse Ronan, LADY BIRD

Best Supporting Actor
Ethan Hawke, MAUDIE
Oscar Isaac, SUBURBICON
Sam Rockwell, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI
Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Woody Harrelson, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

Best Supporting Actress
Allison Janney I, TONYA
Bria Vinaite, THE FLORIDA PROJECT
Catherine Keener, GET OUT
Holly Hunter, THE BIG SICK
Laurie Metcalf, LADY BIRD

Best Comedic Performance
Daniel Craig, LOGAN LUCKY
Ezra Miller, JUSTICE LEAGUE
James Franco, THE DISASTER ARTIST
Lil Rel Howery, GET OUT
Ray Romano, THE BIG SICK

Best Original Screenplay
Christopher Nolan, DUNKIRK
Greta Gerwig, LADY BIRD
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, THE BIG SICK
Jordan Peele, GET OUT
Martin McDonagh, THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Best Adapted Screenplay
James Gray, THE LOST CITY OF Z
James Ivory, CALL ME BY YOUR NAME
Scott Neustadter & Michael H. Weber, THE DISASTER ARTIST
Sofia Coppola, THE BEGUILED
Virgil Williams & Dee Rees, MUDBOUND

Best Documentary
EX LIBRIS: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
FACES PLACES
JANE
LAST MEN IN ALEPPO
THE WORK

Best Animated Film
COCO
LOVING VINCENT
MY ENTIRE HIGH SCHOOL SINKING INTO THE SEA
MY LIFE AS A ZUCCHINI
THE BOSS BABY

Best Foreign Language Film
BPM (BEATS PER MINUTE)
FACES PLACES
THE OTHER SIDE OF HOPE
THE SQUARE
THELMA

Best Editing
Jonathan Amos & Paul Machliss, BABY DRIVER
Jon Gregory, THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Lee Smith, DUNKIRK
Sarah Broshar, Michael Kahn, THE POST
Sidney Wolinsky, THE SHAPE OF WATER

Best Cinematography
Ben Richardson, WIND RIVER
Dan Laustsen, THE SHAPE OF WATER
Darius Khondji, THE LOST CITY OF Z
Hoyte Van Hoytema, DUNKIRK
Roger Deakins, BLADE RUNNER 2049

Best Production Design
Anne Ross, THE BEGUILED
Alessandora Querzola and Dennis Gassner, BLADE RUNNER 2049
Nathan Crowley, DUNKIRK
Paul D. Austerberry, THE SHAPE OF WATER
Sarah Greenwood, BEAUTY AND THE BEAST

Best Visual Effects
BEAUTY AND THE BEAST
BLADE RUNNER 2049
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER
WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Costume Design
Jacqueline Durran, BEAUTY and the BEAST
Jenny Eagan, HOSTILES
Luis Sesqueria, THE SHAPE OF WATER
Mark Bridges, PHANTOM THREAD
Sonia Grande, THE LOST CITY OF Z
Stacey Battat, THE BEGUILED

Best Use of Music
BABY DRIVER
BEAUTY AND THE BEAST
CALL ME BY YOUR NAME
DUNKIRK
THE SHAPE OF WATER

Breakthrough Artist
Barry Keoghan
Brooklyn Prince
Greta Gerwig
Jordan Peele
Sophia Lillis
Timothee Chalamet

Best Ensemble
GET OUT
LADY BIRD
MUDBOUND
THE POST
THREE BILLBOARDS OUTSIDE OF EBBING, MISSOURI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boston Society of Film Critics:

 

BEST FILM: PHANTOM THREAD
Runner Up: THE SHAPE OF WATER

BEST FOREIGN FILM: The Square
Runner Up: BPM

BEST DIRECTOR: PAUL THOMAS ANDERSON, PHANTOM THREAD
Runner Up: Guillermo del Toro, THE SHAPE OF WATER

BEST ACTOR: Daniel Kaluuya
Runner Up: Timothee Chalamet

BEST ACTRESS: Sally Hawkins, THE SHAPE OF WATER
Runner Up: Vicky Krieps, PHANTOM THREAD

BEST SUPPORTING ACTOR: Willem Dafoe, THE FLORIDA PROJECT
Runner Up: Sam Rockwell, 3 BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI

BEST SUPPORTING ACTRESS: Laurie Metcalf, LADYBIRD
Runner Up: Allison Janney, I, TONYA

BEST ENSEMBLE CAST: The Meyerowitz Stories
Runner Up: BPM (Beats Per Minute)

BEST SCREENPLAY: LADYBIRD
Runner up: GET OUT

BEST NEW FILMMAKER: GET OUT

BEST CINEMATOGRAPHY: DUNKIRK (HOYTE VAN HOYTEMA)
Runner Up: BLADERUNNER 2049 (ROGER DEAKINS)

BEST EDITING: A GHOST STORY (David Lowery)
Runner up: I, TONYA (Tatiana Riegel)

BEST ORIGINAL SCORE: PHANTOM THREAD
Runner up: a TIE!! DAWSON CITY: FROZEN TIME and THE SHAPE OF WATER

Best Documentary: DAWSON CITY: FROZEN TIME
Runner Up: FACES/PLACES

BEST ANIMATED FILM: COCO
Runner up: LOVING VINCENT

Share this post


Link to post
Share on other sites

TORONTO FILM CRITICS Awards:

Best Picture: The Florida Project
Best Actress: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Actor: Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Screenplay: Get Out
Best Documentary: Faces Places
Best First Film: Get Out
Best Supporting Actress: Laurie Metcalf, Lady Bird
Best Supporting Actor: Willem Dafoe, The Florida Project

Share this post


Link to post
Share on other sites

NEW YORK FILM CRITICS ONLINE

Best Picture – “The Florida Project” and “Mudbound”
Best Actor – Gary Oldman for “Darkest Hour”
Best Actress – Margot Robbie for “I, Tonya”
Best Supporting Actor – Willem Dafoe for “The Florida Project”
Best Supporting Actress – Allison Janney in “I, Tonya”
Best Director – Dee Rees for “Mudbound”
Best Screenplay – “Get Out” by Jordan Peele
Best Cinematography – “The Shape of Water” by Dan Laustsen
Best Documentary – “Bombshell: The Hedy Lamarr Story”
Best Foreign-Language Film – “In the Fade” from Germany
Best Animated Film – “Coco” (Lee Unkrich, Adrian Molina)
Best Ensemble Cast – “Mudbound”
Best Use Of Music – “Baby Driver”
Breakthrough Performance – Timothee Chalamet in “Call Me by Your Name,” “Lady Bird,” and “Hostiles”
Best Debut Director – Jordan Peele for “Get Out”

TOP 10 MOVIES OF THE YEAR
Call Me by Your Name (SonyPictures Classics)
Dunkirk (Warner Bros)
The Florida Project (A24)
Get Out (Universal)
I, Tonya (NEON)
Lady Bird (A24)
Mudbound (Netflix)
Phantom Thread (Focus)
The Post (20th Century Fox)
The Shape of Water (Fox Searchlight)

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAN FRANCISCO FILM CRITICS CIRCLE

Best Picture
THE FLORIDA PROJECT

Best Director
WINNER – Guillermo del Toro – THE SHAPE OF WATER

Best Actor
WINNER – Andy Serkis – WAR FOR THE PLANET OF THE APES

Best Actress
WINNER – Margot Robbie – I, TONYA

Best Supporting Actor
WINNER – Willem Dafoe – THE FLORIDA PROJECT

Best Supporting Actress
WINNER – Laurie Metcalf – LADY BIRD

Best Screenplay, Original
WINNER – GET OUT – Jordan Peele

Best Screenplay, Adapted
WINNER – CALL ME BY YOUR NAME – James Ivory

Best Cinematography
WINNER – BLADE RUNNER 2049 – Roger Deakins

Best Production Design
WINNER – THE SHAPE OF WATER – Paul D. Austerberry

Best Original Score
WINNER – PHANTOM THREAD – Jonny Greenwood

Best Film Editing
WINNER – BABY DRIVER – Paul Machliss and Jonathan Amos

Best Animated Feature
WINNER – COCO

Best Foreign Language Picture
WINNER – BPM

Best Documentary
FACES PLACES

Share this post


Link to post
Share on other sites

New Mexico Film Critics Winners

Best Picture
“Blade Runner 2049”
Runner Up: “Lady Bird”

Best Director
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Runner Up: Denis Villeneuve – “Blade Runner 2049”

Best Actor
Sam Elliott – “The Hero”
Runner Up: James Franco – “The Disaster Artist”

Best Actress
Jennifer Lawrence – “Mother!”
Runner Up: Jessica Rothe – “Happy Death Day”

Best Supporting Actress
Catherine Keener – “Get Out”
Runner Up: Maryana Spivak – “Loveless”

Best Supporting Actor
Harrison Ford – “Blade Runner 2049”
Runner Up: Ewen Bremner – “T2 Trainspotting”

Best Ensemble
“Raw”
Runner Up: “The Killing Of A Sacred Deer”

Best Original Screenplay
“November”
Runner Up: “Lady Bird”

Best Adapted Screenplay
“The Disaster Artist”
Runner Up: “Call Me By Your Name”

Best Animated Film
“Loving Vincent”
Runner Up: “The Breadwinner”

Best Foreign Language Film
“November”
Runner Up: “BPM (Beats Per Minute)”

Best Editing
“November”
Runner Up: “Blade Runner 2049”

Best Cinematography
“Blade Runner 2049”
Runner Up: “Song Of Granite”

Best Music/Score
“The Shape Of Water”
Runner Up: “Mother!”

Best Production Design
“Blade Runner 2049”
Runner Up: “The Shape Of Water”

Best Documentary
“City Of Ghosts”
Runner Up: “Faces Places”

Best Young Actor/Actress
Garance Marillier – “Raw”
Runner Up: Sophia Lillis – “It”

Best Original Song
The Mystery Of Love – “Call Me By Your Name”
Runner Up: Prayers For The World – “Cries From Syria”

Share this post


Link to post
Share on other sites

St Louis Film Critics Association Nominations

Best Picture
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, MO

Best Director
Greta Gerwig – Lady Bird
Jordan Peele – Get Out
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Guillermo del Toro – The Shape of Water
Steven Spielberg – The Post

Best Actor
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
James Franco – The Disaster Artist
Tom Hanks – The Post
Gary Oldman – Darkest Hour

Best Actress
Kristen Stewart – Personal Shopper
Saoirse Ronan – Lady Bird
Sally Hawkins – The Shape of Water
Meryl Streep – The Post
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, MO

Best Supporting Actor
Michael Shannon – The Shape of Water
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, MO
Richard Jenkins, The Shape of Water
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, MO

Best Supporting Actress
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Holly Hunter – The Big Sick
Laurie Metcalf – Lady Bird
Hong Chau – Downsizing
Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Original Screenplay
The Big Sick
Lady Bird
Get Out
Three Billboards Outside Ebbing, MO
The Shape of Water

Best Adapted Screenplay
Mudbound
It
The Disaster Artist
Molly’s Game
Call Me by Your Name

Best Cinematography
Dunkirk
The Shape of Water
Blade Runner 2049
Wonder Wheel
Darkest Hour

Best Soundtrack
Atomic Blonde
Coco
Three Billboards Outside Ebbing, MO
Baby Driver
Guardians of the Galaxy, Vol. 2

Best Editing
Darkest Hour
The Post
Baby Driver
The Shape of Water
Dunkirk

Best Production Design
Phantom Thread
Dunkirk
The Shape of Water
Blade Runner 2049
Beauty and the Beast

Best Visual Effects
War for the Planet of the Apes
Dunkirk
Beauty and the Beast
The Shape of Water
Blade Runner 2049

Best Score
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Blade Runner 2049
The Post

Best Documentary
Jane
Last Man in Aleppo
Never Say Goodbye: The KSHE Documentary
Whose Streets?
City of Ghosts

Best Animated Movie
Despicable Me 3
Loving Vincent
The Lego Batman Movie
Coco
Captain Underpants: The First Epic Movie

Best Foreign Film
Frantz
The Square
Graduation
Land of Mine
First They Killed My Father

Best Scene
Baby Driver – Harlem Shuffle opening
Call Me By Your Name – Elio’s Dad’s monologue
Atomic Blonde – Stairway Fight
Lady Bird – Coach directing The Tempest
The Disaster Artist – Oh Hi, Mark

Worst Film
King Arthur: Legend of the Sword
The Snowman
Life
The Mummy
Transformers: The Last Knight

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×