Jump to content
Forum Cinema em Cena
Sign in to follow this  
SergioB.

Oscar 2020: Previsões

Recommended Posts

LA Film Critics Awards (LAFCA) 2019:

* Best Cinematography, Winner: Claire Mathon, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE and ATLANTICS. #LAFCA.  Runner-up: Roger Deakins, 1917. #LAFCA

Best Music/Score, Winner: Dan Levy, I LOST MY BODY. Runner-up: Thomas Newman, 1917. #LAFCA

* Best Supporting Actor, Winner: Song Kang Ho, PARASITE. Best Supporting Actor, Runner-up: Joe Pesci, THE IRISHMAN. #LAFCA

* Best Animation, Winner: I LOST MY BODY. Runner-up: TOY STORY 4. #LAFCA

* Best Actor, Winner: Antonio Banderas, PAIN AND GLORY. Best Actor, Runner-up: Adam Driver, MARRIAGE STORY.

*Best Production Design, Winner: Barbara Ling, ONCE UPON A TIME ... IN HOLLYWOOD. Runner-up: Ha Jun Lee, PARASITE

*Best Editing, Winner: Todd Douglas Miller, APOLLO 11. #LAFCA Runner-up: Ronald Bronstein & Benny Safdie, UNCUT GEMS

(Pausa para o almoço! )

*Best Supporting Actress, Winner: Jennifer Lopez, HUSTLERSRunner-up: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL

*The Douglas Edwards Experimental Film prize will be given to Ja'Tovia Gary's THE GIVERNY DOCUMENT. #LAFCA

* Best Screenplay, Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORYRunner-up: Bong Joon Ho and Han Jin Won, PARASITE.

* Best Documentary/Nonfiction Film, Winner: AMERICAN FACTORY.  Runner-up: APOLLO 11.

* Best Actress, Winner: Mary Kay Place, DIANE. Runner-up: Lupita Nyong'o, US.

* Best Director, Winner: Bong Joon Ho, PARASITE. #LAFCA .Runner-up: Martin Scorsese, THE IRISHMAN.

* Best Picture, Winner: PARASITE. #LAFCA. Best Picture, Runner-up: THE IRISHMAN.

* Best Foreign-Language Film, Winner: PAIN AND GLORY. Runner-up: PORTRAIT OF A LADY ON FIRE.

 

Tirando a apelativa decisão em Atriz Coadjuvante, essa premiação me deixou contente. Entendo que o prêmio para Apollo 11 em Montagem é uma boa sacada, já que essa produção não seria nada sem costura, já que não há entrevistas, texto, e tal...Embora o doc, pra mim, tenha ficado gelado demais.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Critics Choice Awards:

BEST PICTURE
1917
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite
Uncut Gems

BEST ACTOR
Antonio Banderas – Pain and Glory
Robert De Niro – The Irishman


Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name


Joaquin Phoenix – Joker
Adam Sandler – Uncut Gems

BEST ACTRESS
Awkwafina – The Farewell


Cynthia Erivo – Harriet


Scarlett Johansson – Marriage Story
Lupita Nyong’o – Us


Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renée Zellweger – Judy

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe – The Lighthouse
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood


Anthony Hopkins – The Two Popes


Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman


Brad Pitt – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Jennifer Lopez – Hustlers


Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell


Zhao Shuzhen  – The Farewell

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Julia Butters – Once Upon a Time… in Hollywood
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Noah Jupe – Honey Boy
Thomasin McKenzie – Jojo Rabbit
Shahadi Wright Joseph – Us
Archie Yates – Jojo Rabbit

BEST ACTING ENSEMBLE
Bombshell
The Irishman
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach – Marriage Story
Greta Gerwig – Little Women
Bong Joon Ho – Parasite
Sam Mendes – 1917
Josh Safdie and Benny Safdie – Uncut Gems


Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach – Marriage Story
Rian Johnson – Knives Out
Bong Joon Ho and Han Jin Won – Parasite
Quentin Tarantino – Once Upon a Time… in Hollywood
Lulu Wang – The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig – Little Women
Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony McCarten – The Two Popes
Todd Phillips & Scott Silver – Joker
Taika Waititi – Jojo Rabbit
Steven Zaillian  – The Irishman

BEST CINEMATOGRAPHY
Jarin Blaschke – The Lighthouse
Roger Deakins – 1917
Phedon Papamichael   – Ford v Ferrari
Rodrigo Prieto – The Irishman
Robert Richardson – Once Upon a Time… in Hollywood
Lawrence Sher – Joker

BEST PRODUCTION DESIGN
Mark Friedberg, Kris Moran – Joker
Dennis Gassner, Lee Sandales  – 1917
Jess Gonchor, Claire Kaufman – Little Women
Lee Ha Jun – Parasite
Barbara Ling, Nancy Haigh – Once Upon a Time… in Hollywood
Bob Shaw, Regina Graves – The Irishman
Donal Woods, Gina Cromwell – Downton Abbey

BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie – Uncut Gems


Andrew Buckland, Michael McCusker – Ford v Ferrari
Yang Jinmo  – Parasite
Fred Raskin – Once Upon a Time… in Hollywood
Thelma Schoonmaker – The Irishman
Lee Smith – 1917

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Dolemite Is My Name


Julian Day – Rocketman


Jacqueline Durran – Little Women
Arianne Phillips – Once Upon a Time… in Hollywood
Sandy Powell, Christopher Peterson – The Irishman
Anna Robbins – Downton Abbey

BEST HAIR AND MAKEUP
Bombshell
Dolemite Is My Name
The Irishman
Joker
Judy
Once Upon a Time… in Hollywood
Rocketman

BEST VISUAL EFFECTS
1917
Ad Astra
The Aeronauts
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
The Irishman
The Lion King 

BEST ANIMATED FEATURE
Abominable
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

BEST ACTION MOVIE
1917
Avengers: Endgame
Ford v Ferrari
John Wick: Chapter 3 – Parabellum
Spider-Man: Far From Home

BEST COMEDY
Booksmart
Dolemite Is My Name
The Farewell
Jojo Rabbit
Knives Out

BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE
Ad Astra
Avengers: Endgame
Midsommar
Us

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Atlantics
Les Misérables 
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire

BEST SONG
Glasgow (No Place Like Home) – Wild Rose
(I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman
I’m Standing With You – Breakthrough
Into the Unknown – Frozen II
Speechless – Aladdin
Spirit – The Lion King 
Stand Up – Harriet

BEST SCORE
Michael Abels – Us 
Alexandre Desplat   – Little Women
Hildur Guðnadóttir – Joker
Randy Newman – Marriage Story
Thomas Newman  – 1917
Robbie Robertson – The Irishman

 
NOMINEES BY FILM FOR THE 25TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS

1917 – 8
Best Picture
Best Director – Sam Mendes
Best Cinematography – Roger Deakins
Best Production Design – Dennis Gassner, Lee Sandales
Best Editing – Lee Smith
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Score – Thomas Newman

A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD – 2
Best Supporting Actor – Tom Hanks
Best Adapted Screenplay – Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue

ABOMINABLE – 1
Best Animated Feature

AD ASTRA – 2
Best Visual Effects
Best Sci-Fi or Horror Movie

ALADDIN – 1
Best Song – Speechless

ATLANTICS – 1
Best Foreign Language Film

AVENGERS: ENDGAME – 3
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Sci-Fi or Horror Movie

BOMBSHELL – 4
Best Actress – Charlize Theron
Best Supporting Actress – Margot Robbie
Best Acting Ensemble
Best Hair and Makeup

BOOKSMART – 1
Best Comedy

BREAKTHROUGH – 1
Best Song – I’m Standing With You

DOLEMITE IS MY NAME – 4
Best Actor – Eddie Murphy
Best Costume Design – Ruth E. Carter
Best Comedy
Best Hair and Makeup

DOWNTON ABBEY – 2
Best Production Design – Donal Woods, Gina Cromwell
Best Costume Design – Anna Robbins

FORD V FERRARI – 5
Best Picture
Best Cinematography – Phedon Papamichael
Best Editing – Andrew Buckand, Michael McCusker
Best Visual Effects
Best Action Movie

FROZEN II – 2
Best Animated Feature
Best Song – Into the Unknown

HARRIET – 2
Best Actress – Cynthia Erivo
Best Song – Stand Up

HONEY BOY – 1
Best Young Actor/Actress – Noah Jupe

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD – 1
Best Animated Feature

HUSTLERS – 1
Best Supporting Actress – Jennifer Lopez

I LOST MY BODY – 1
Best Animated Feature

JOHN WICK: CHAPTER 3 – PARABELLUM – 1
Best Action Movie

JOJO RABBIT – 7
Best Picture
Best Supporting Actress – Scarlett Johansson
Best Young Actor/Actress – Roman Griffin Davis
Best Young Actor/Actress – Thomasin McKenzie
Best Young Actor/Actress – Archie Yates
Best Adapted Screenplay – Taika Waititi
Best Comedy

JOKER – 7
Best Picture
Best Actor – Joaquin Phoenix
Best Adapted Screenplay – Todd Phillips, Scott Silver
Best Cinematography – Lawrence Sher
Best Production Design – Mark Friedberg, Kris Moran
Best Hair and Makeup
Best Score – Hildur Guðnadóttir

JUDY – 2
Best Actress – Renée Zellweger
Best Hair and Makeup

KNIVES OUT – 3
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay – Rian Johnson
Best Comedy

LES MISÉRABLES – 1
Best Foreign Language Film

LITTLE WOMEN – 9
Best Picture
Best Actress – Saoirse Ronan
Best Supporting Actress – Florence Pugh
Best Acting Ensemble
Best Director – Greta Gerwig
Best Adapted Screenplay – Greta Gerwig
Best Production Design – Jess Gonchor, Claire Kaufman
Best Costume Design – Jacqueline Durran
Best Score – Alexandre Desplat

MARRIAGE STORY – 8
Best Picture
Best Actor – Adam Driver
Best Actress – Scarlett Johansson
Best Supporting Actress – Laura Dern
Best Acting Ensemble
Best Director – Noah Baumbach
Best Original Screenplay – Noah Baumbach
Best Score – Randy Newman

MIDSOMMER – 1
Best Sci-Fi or Horror Movie

MISSING LINK – 1
Best Animated Feature

ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD – 12
Best Picture
Best Actor – Leonardo DiCaprio
Best Supporting Actor – Brad Pitt
Best Young Actor/Actress – Julia Butters
Best Acting Ensemble
Best Director – Quentin Tarantino
Best Original Screenplay – Quentin Tarantino
Best Cinematography – Robert Richardson
Best Production Design – Barbara Ling, Nancy Haigh
Best Editing – Fred Raskin
Best Costume Design – Arianne Phillips
Best Hair and Makeup

PAIN AND GLORY – 2
Best Actor – Antonio Banderas
Best Foreign Language Film

PARASITE – 7
Best Picture
Best Acting Ensemble
Best Director – Bong Joon Ho
Best Original Screenplay – Bong Joon Ho, Han Jin Won
Best Production Design – Lee Ha Jun
Best Editing – Yang Jinmo
Best Foreign Language Film

PORTRAIT OF A LADY ON FIRE – 1
Best Foreign Language Film

ROCKETMAN – 3
Best Hair and Makeup
Best Song – (I’m Gonna) Love Me Again
Best Costume Design – Julian Day

SPIDER-MAN: FAR FROM HOME – 1
Best Action Movie

THE AERONAUTS – 1
Best Visual Effects

THE FAREWELL – 4
Best Actress – Awkwafina
Best Supporting Actress – Zhao Shuzhen
Best Comedy
Best Original Screenplay – Lulu Wang

THE IRISHMAN – 14
Best Picture
Best Actor – Robert De Niro
Best Supporting Actor – Al Pacino
Best Supporting Actor – Joe Pesci
Best Director – Martin Scorsese
Best Acting Ensemble
Best Adapted Screenplay – Steven Zaillian
Best Cinematography – Rodrigo Prieto
Best Production Design – Bob Shaw, Regina Graves
Best Editing – Thelma Schoonmaker
Best Costume Design – Sandy Powell, Christopher Peterson
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Score – Robbie Robertson

THE LIGHTHOUSE – 2
Best Supporting Actor – Willem Dafoe
Best Cinematography – Jarin Blaschke

THE LION KING – 2
Best Visual Effects
Best Song – Spirit

THE TWO POPES – 2
Best Supporting Actor – Anthony Hopkins
Best Adapted Screenplay – Anthony McCarten

TOY STORY 4 – 1
Best Animated Feature

UNCUT GEMS – 4
Best Picture
Best Actor – Adam Sandler
Best Director – Josh Safdie, Benny Safdie
Best Editing – Ronald Bronstein, Benny Safdie

US – 4
Best Actress – Lupita Nyong’o
Best Young Actor/Actress – Shahadi Wright Joseph
Best Sci-Fi or Horror Movie
Best Score – Michael Abels

WILD ROSE – 1
Best Song – Glasgow (No Place Like Home)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weekend`s Box Office:

1. Frozen II $34.7m/$337.6M
2. Knives Out $14.2M/$63.5M
3. Ford v Ferrari $6.5M/$91.1M
4. Queen And Slim $6.5M/$26.9M
5. A Beautiful Day In The Neighborhood $5.2M/$43.1M
6. Dark Waters $4.1M/$5.3M
7. 21 Bridges $2.9M/$23.9M
8. Playing With Fire $2M/$42M
9. Midway $1.9M/$53.4M
10. Joker $1M/$332.1M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Completei os 5 principais que devem ser indicados no Oscar. Minha ordem de preferência deles seria:

1 - Parasita

2 - História de um Casamento

3 - Coringa

4 - Era Uma Vez em Hollywood

5 - O Irlandês

 

É, O Irlandês tá na ponta debaixo da minha preferência, mas ele está no alto pra ser o possível vencedor, creio eu. A única questão que pesa sobre ele é o fator NetFlix mesmo, até onde a Academia está ok ou não com isso. Se não fosse isso, acho que ele iria levar bem facilmente o prêmio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golden Globe 2020:

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
“1917”
“Irishman”
“Joker”
“Marriage Story”
“The Two Popes”

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
“Dolemite is my Name”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Rocketman”

BEST DIRECTOR
Bong Joon Ho, “Parasite”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”

BEST ACTOR – DRAMA
Christian Bale, “Ford v. Ferrari”
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

BEST ACTRESS – DRAMA
Cynthio Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Soarise Ronana, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy”

BEST ACTOR – MUSICAL OR COMEDY
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

BEST ACTRESS – MUSICAL OR COMEDY
Awkwafina, “The Farewell”
Ana de Armas, “Knives Out”
Beanie Feldstein, “Booksmart”
Emma Thompson, “Late Night”
Cate Blanchett, “Where’d You Go Bernadette”

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon A Time In Hollywood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”

BEST SUPPORTING ACTRESS
Annette Benning, “The Report”
Margot Robbie, “Bombshell”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern, “Marriage Stor”

BEST SCREENPLAY
“Marriage Story”
“Parasite”
“The Two Popes”
“Once Upon A Time In Hollywood”
“The Irishman”

BEST ORIGINAL SCORE
“Motherless Brooklyn”
“Little Women”
“Joker”
“1917”
“Marriage Story”

BEST ORIGINAL SONG
“Beautiful Ghosts” – CATS
“I’m Gonna Love Me Again” – Rocketman
“Into the Unknown” – Frozen 2
“Spirit” – The Lion King
“Stand Up” – Harriet

BEST ANIMATED FEATURE
“Frozen 2”
“The Lion King”
“Missing Link”
“Toy Story 4”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
“The Farewell”
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”

https://www.indiewire.com/2019/12/golden-globes-2020-nominations-1202194923/

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, Tensor said:

Parasite em melhor roteiro e melhor direção mas não em melhor filme 🤦‍♂️

É que eles colocam como "filme em língua estrangeira", então Parasita teria que ficar ali mesmo. Não creio que eles dariam uma indicação dupla como filme (drama ou comédia) e língua estrangeira. Mas não lembro do histórico do Golden Globo, não sei se eles já fizeram isso antes de dar indicação dupla pra algum filme.

Share this post


Link to post
Share on other sites
45 minutes ago, Jailcante said:

É que eles colocam como "filme em língua estrangeira", então Parasita teria que ficar ali mesmo. Não creio que eles dariam uma indicação dupla como filme (drama ou comédia) e língua estrangeira. Mas não lembro do histórico do Golden Globo, não sei se eles já fizeram isso antes de dar indicação dupla pra algum filme.

Tem razão. Por um momento pensei que era igual ao Oscar, que permitem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Passando rapidinho aqui para comentar que a maior supresa, na minha opinião, no Globo de Ouro, foi Robert de Niro fora de Melhor Ator Drama.

@Jailcante, eu amei "Marriage Story", é meu segundo preferido do ano também. E as pessoas ao meu redor têm adorado o filme igualmente.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

não vi topico do Globo de Ouro deste ano entao vai aqui mesmo, uma vez que não deixa de ser termômetro pro Oscar

Melhor filme - drama
O Irlandês
História de um Casamento
1917
Coringa
Dois Papas

Melhor filme - comédia ou musical
Era Uma Vez em Hollywood
Jojo Rabbit
Entre Facas e Segredos
Rocketman
Meu Nome é Dolemite

Melhor filme em língua não-inglesa
The Farewell (EUA)
Dor e Glória (Espanha)
Retrato de Uma Jovem em Chamas (França)
Parasita (Coreia do Sul)
Os Miseráveis (França)

Melhor filme de animação
Frozen 2
Como Treinar o seu Dragão 3
O Rei Leão
O Link Perdido
Toy story 4

Melhor direção
Bong Joon-ho, por Parasita
Sam Mendes, por 1917
Todd Phillips, por Coringa
Martin Scorsese, por O Irlandês
Quentin Tarantino, por Era Uma Vez em Hollywood

Melhor ator em filme - drama
Christian Bale, por Ford vs. Ferrari
Antonio Banderas, por Dor e Glória
Adam Driver, por História de um Casamento
Joaquin Phoenix, por Coringa
Jonathan Pryce, por Dois Papas

Melhor ator em filme - comédia ou musical
Daniel Craig, por Entre Facas e Segredos
Roman Griffin Davis, por Jojo Rabbit
Leonardo DiCaprio, por Era Uma Vez em Hollywood
Eddie Murphy, por Meu Nome é Dolemite
Taron Egerton, por Rocketman

Melhor atriz em filme - drama
Cynthia Erivo, por Harriet
Scarlett Johansson, por História de Um Casamento
Saoirse Ronan, por Adoráveis Mulheres
Charlize Theron, por O Escândalo
Renée Zellweger, por Judy

Melhor atriz em filme - comédia ou musical
Ana de Armas, por Entre Facas e Segredos
Awkwafina, por The Farewell
Cate Blanchett, por Cadê Você, Bernadette?
Beanie Feldstein, por Fora de Série
Emma Thompson, por Late Night

Melhor ator coadjuvante
Tom Hanks, por Um Belo Dia na Vizinhança
Anthony Hopkins, por Dois Papas
Al Pacino, por O Irlandês
Joe Pesci, por O Irlandês
Brad Pitt, por Era Uma Vez em Hollywood

Melhor atriz coadjuvante
Kathy Bates, por Richard Jewell
Annette Beninng, por The Report
Laura Dern, por História de Um Casamento
Jennifer Lopez, por As Golpistas
Margot Robbie, por O Escândalo

Melhor roteiro em filme
Noah Baumbach, por História de um Casamento
Bong Joon-Ho e Han Jin-won, por Parasita
Anthony McCartney, por Dois Papas
Quentin Tarantino, por Era Uma Vez em Hollywood
Steven Saillian, por O Irlandês

Melhor trilha sonora em filme
Daniel Pemberton, por Brooklyn Sem Pai Nem Mãe
Alexandre Desplat, por Adoráveis Mulheres
Hildur Guðnadóttir, por Coringa
Thomas Newman, por 1917
Randy Newman, por História de um Casamento

Melhor canção original para filme
Beautiful Ghosts (Taylor Swift), de Cats
(I'm Gonna) Love Me Again (Elton John), de Rocketman
Into the Unknown (Idina Menzel), de Frozen 2
Spirit (Beyoncé), de O Rei Leão
Stand Up (Cynthia Erivo), de Harriet

Melhor série de TV - drama
Big Little Lies
The Crown
Killing Eve
The Morning Show
Succession

Melhor série de TV - comédia ou musical
Barry
Fleabag
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
The Politician

Melhor minissérie ou filme para TV
Catch-22
Chernobyl
Fosse/Verdon
The Loudest Voice
Unbelievable

Melhor ator em série de TV - drama
Brian Cox, por Succession
Kit Harington, por Game of Thrones
Rami Malek, por Mr. Robot
Tobias Menzies, por The Crown
Billy Porter, por Pose

Melhor ator em série de TV - comédia ou musical
Ben Platt, por The Politician
Paul Rudd, por Living With Yourself
Rami Yousef, por Rami
Bill Hader, por Barry
Michael Douglas, por The Kominsky Method

Melhor ator em minissérie ou filme para TV
Christopher Abbott, por Catch-22
Jared Harris, por Chernobyl
Sacha Baron Cohen, por The Spy
Russell Crowe, por The Loudest Voice
Sam Rockwell, por Fosse/Verdon

Melhor atriz em série de TV - drama
Jennifer Aniston, por The Morning Show
Reese Witherspoon, por The Morning Show
Olivia Colman, por The Crown
Jodie Comer, por Killing Eve
Nicole Kidman, por Big Little Lies

Melhor atriz em série de TV - comédia ou musical
Christina Applegate, por Dead to Me
Phoebe Waller-Bridge, por Fleabag
Natasha Lyonne, por Russian Doll
Kirsten Dunst, por On Becoming a God in Central Florida
Rachel Brosnahan, por The Marvelous Mrs. Maisel

Melhor atriz em minissérie ou filme para a TV
Kaitlyn Dever, por Unbelieavable
Joey King, por The Act
Helen Mirren, por Catherine the Great
Merritt Wever, por Unbelievable
Michelle Williams, por Fosse/Verdon

Melhor ator coadjuvante em série, minissérie ou filme para a TV
Alan Arkin, por The Kominsky Method
Kieran Culkin, por Succession
Andrew Scott, por Fleabag
Settlan Skarsgard, por Chernobyl
Henry Winkler, por Barry

Melhor atriz coadjuvante em série, minissérie ou filme para a TV
Patricia Arquette, por The Act
Helena Bonham Carter, por The Crown
Toni Collette, por Unbelievable
Meryl Streep, por Big Little Lies
Emily Watson, por Chernobyl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art Directors Guild (ADG) Nominations:

 The Art Directors Guild (ADG, IATSE Local 800) has announced nominations for the 24th Annual Excellence in Production Design Awards in theatrical motion pictures, television, commercials, music videos and animation features. Winners will be honored at the 2020 Awards at the InterContinental Los Angeles Downtown on Saturday, February 1, 2020. Today’s announcement was made by Art Directors Guild President Nelson Coates, ADG, and Awards Producer Scott Moses, ADG.

NOMINEES FOR EXCELLENCE IN PRODUCTION DESIGN FOR A FEATURE FILM:

1. PERIOD FILM
Ford v Ferrari, Production Designer: François Audouy
The Irishman, Production Designer: Bob Shaw
Jojo Rabbit, Production Designer: Ra Vincent
Joker, Production Designer: Mark Friedberg
1917, Production Designer: Dennis Gassner
Once Upon a Time… in Hollywood, Production Designer: Barbara Ling

2. FANTASY FILM
Ad Astra, Production Designer: Kevin Thompson
Aladdin, Production Designer: Gemma Jackson
Avengers: Endgame, Production Designer: Charles Wood
Dumbo, Production Designer: Rick Heinrichs
Maleficent: Mistress of Evil, Production Designer: Patrick Tatopoulos
Star Wars: The Rise of Skywalker, Production Designers: Rick Carter, Kevin Jenkins

3. CONTEMPORARY FILM
A Beautiful Day in the Neighborhood, Production Designer: Jade Healy
John Wick: Chapter 3 – Parabellum, Production Designer: Kevin Kavanaugh
Knives Out, Production Designer: David Crank
Parasite, Production Designer: Lee Ha-Jun
Us, Production Designer: Ruth De Jong

4. ANIMATED FILM
Abominable, Production Designer: Max Boas
Frozen II, Production Designer: Michael Giaimo
How To Train Your Dragon: The Hidden World, Production Designer: Pierre-Olivier Vincent
The Lion King, Production Designer: James Chinlund
Toy Story 4, Production Designer: Bob Pauley

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, SergioB. said:

Art Directors Guild (ADG) Nominations:

4. ANIMATED FILM
The Lion King, Production Designer: James Chinlund

 

Olha, Disney, outra premiação que colocou O Rei Leão como ANIMAÇÃO...

tenor.gif?itemid=8119082

(Bom saber que não estou sozinho nessa. hehe)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoje foi o dia de conferir "Knives Out", indicado a alguns prêmios de elenco, indicado no Critics Choice a Roteiro, e com indicações individuais no Globo de Ouro seção Comédia.

É um filme de detetive, no estilo "Whodunit, que exige reviravoltas, pistas falsas, etc. O roteiro de Rian Johnson é bastante bom em termos de história, e presta boas indiretas a situações sociais americanas, como imigração e elitismo. Mas mais do que tudo é um filme de diversão. Acho engraçado ele estar indicado a "Elenco" , pois, a bem da verdade, muitos dos atores são desperdiçados, com presenças apenas cosméticas. "Downton Abbey" por exemplo é muito melhor nessa questão de envolvimento dos personagens. 

Ana de Armas defende bem sua personagem, mas gostei mais do Daniel Craig, numa pegada diferente do que estamos acostumados.

Uma loucura achar que ele será indicado a Melhor Filme. Duvido muito que mais 300 votantes apontem ele como o Número 1 do ano, principalmente levando em consideração os concorrentes fantásticos.

Jamie Lee Curtis, Don Johnson, Toni Collette, Christopher Plummer, Daniel Craig, Chris Evans, Michael Shannon, Ana de Armas, LaKeith Stanfield, Jaeden Martell, and Katherine Langford in Knives Out (2019)

Share this post


Link to post
Share on other sites
SEATTLE FILM CRITICS SOCIETY NOMINATIONS (SFCS):
 
The Seattle Film Critics Society (SFCS) have announced their nominations representing the best in film for 2019. Their winners will be revealed on December 16th 2019.
 
 

BEST PICTURE
1917
THE FAREWELL
FORD V FERRARI
THE IRISHMAN
THE LIGHTHOUSE
LITTLE WOMEN
MARRIAGE STORY
ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
PARASITE
UNCUT GEMS

BEST DIRECTOR
Robert Eggers -
 THE LIGHTHOUSE
Greta Gerwig - LITTLE WOMEN
Bong Joon-ho - PARASITE
Josh & Benny Safdie - UNCUT GEMS
Martin Scorsese - THE IRISHMAN

BEST ACTRESS
Awkwafina - THE FAREWELL
Scarlett Johansson - MARRIAGE STORY
Lupita Nyong'o - US
Saoirse Ronan -
 LITTLE WOMEN
Renée Zellweger - JUDY

BEST ACTOR
Antonio Banderas - PAIN & GLORY
Robert De Niro - THE IRISHMAN
Adam Driver - MARRIAGE STORY
Joaquin Phoenix - JOKER
Adam Sandler -
 UNCUT GEMS

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern - MARRIAGE STORY
Jennifer Lopez - HUSTLERS
Florence Pugh -
 LITTLE WOMEN
Taylor Russell - WAVES
Zhao Shuzhen -
 THE FAREWELL

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe - THE LIGHTHOUSE
Tom Hanks - A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
Song Kang-ho - PARASITE
Joe Pesci - THE IRISHMAN
Brad Pitt - ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD

BEST ENSEMBLE
THE IRISHMAN
KNIVES OUT
LITTLE WOMEN
ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
PARASITE

BEST SCREENPLAY
Lulu Wang - THE FAREWELL
Steven Zaillian - THE IRISHMAN
Rian Johnson - KNIVES OUT
Noah Baumbach - MARRIAGE STORY
Bong Joon-ho & Han Jin-won -
 PARASITE

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Lulu Wang - THE FAREWELL
Alejandro Landes - MONOS
Pedro Almodóvar - PAIN & GLORY
Bong Joon-ho -
 PARASITE
Céline Sciamma - PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

BEST ANIMATED FEATURE FILM
Chris Buck & Jennifer Lee - FROZEN II
Dean DeBlois - HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
Jérémy Clapin - I LOST MY BODY
Chris Butler - MISSING LINK
Josh Cooley - TOY STORY 4


BEST DOCUMENTARY FEATURE
Steven Bognar, Julia Reichert - AMERICAN FACTORY
Todd Douglas Miller - APOLLO 11
Waad al-Kateab, Edward Watts - FOR SAMA
Chris Smith - FYRE
Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska - HONEYLAND

BEST ORIGINAL SCORE

Thomas Newman - 1917
Hildur Guðnadóttir - JOKER
Emile Mosseri - THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO
Daniel Lopatin - UNCUT GEMS
Michael Abels - US

BEST FILM EDITING
Lee Smith - 1917
Thelma Schoonmaker - THE IRISHMAN
Fred Raskin - ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
Yang Jin-mo - PARASITE
Louise Ford - UNCUT GEMS

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins -
 1917
Jarin Blaschke - THE LIGHTHOUSE
Robert Richardson -
 ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
Hong Kyung-pyo - PARASITE
Claire Mathon - PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter - DOLEMITE IS MY NAME
Anna Mary Scott Robbins - DOWNTON ABBEY
Jacqueline Durran -
 LITTLE WOMEN
Arianne Phillips - ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
Julian Day - ROCKETMAN

BEST PRODUCTION DESIGN
Dennis Gassner, Lee Sandales - 1917
Bob Shaw, Regina Graves - THE IRISHMAN
Jess Gonchor, Claire Kaufman - LITTLE WOMEN
Barbara Ling, Nancy Haigh -
 ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
Lee Ha-jun - PARASITE

BEST VISUAL EFFECTS

1917
AD ASTRA
ALITA: BATTLE ANGEL
AVENGERS: ENDGAME
THE IRISHMAN

BEST YOUTH PERFORMANCE (18 or under while filming)
Julia Butters - ONCE UPON A TIME IN...HOLLYWOOD
Kyliegh Curran - DOCTOR SLEEP
Roman Griffin Davis - JOJO RABBIT
Noah Jupe - HONEY BOY
Thomasin McKenzie - JOJO RABBIT

BEST VILLAIN OF THE YEAR
Arthur Fleck/Joker (Joaquin Phoenix) - JOKER
Red (Lupita Nyong'o) - US
The Red Dress - IN FABRIC
Rose the Hat (Rebecca Ferguson) - DOCTOR SLEEP
Russell Bufalino (Joe Pesci) - THE IRISHMAN

BEST ACTION CHOREOGRAPHY
1917
AVENGERS: ENDGAME
FORD V FERRARI
JOHN WICK: CHAPTER 3 – PARABELLUM
SHADOW

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAN DIEGO FILM CRITICS SOCIETY 2019 WINNERS:

Breakthrough Artist
Winner: Florence Pugh, LITTLE WOMEN, MIDSOMMAR
Runner Up: Kelvin Harrison Jr., LUCE, WAVES

Best Ensemble
Winner: KNIVES OUT
Runner Up: THE IRISHMAN

Best Use of Music
Winner: ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
Runner Up: JOJO RABBIT

Best Visual Effects
Winner: AD ASTRA
Runner Up: 1917

Best Production Design
Winner: Dennis Gassner, 1917
Runner Up: Jess Gonchor, LITTLE WOMEN

Best Cinematography
Winner: Jarin Blaschke, THE LIGHTHOUSE
Runner Up: Roger Deakins, 1917

Best Editing
Winner: Andrew Buckland, Michael McCusker & Dirk Westervelt, FORD V FERRARI
Runner Up: Benny Safdie, Ronald Bronstein, UNCUT GEMS

Best Costume Design
Winner: Ruth E. Carter, DOLEMITE IS MY NAME
Runner Up: Anna Robbins, DOWNTON ABBEY

Best Foreign-language Film
Winner: PARASITE
Runner Up: TRANSIT

Best Animated Film
Winner: I LOST MY BODY
Runner Up: TOY STORY 4

Best Documentary
Runner Up: LOVE, ANTOSHA
Winner: ONE CHILD NATION

Best Adapted Screenplay
Winner: J.C. Lee, Julius Onah, LUCE
Runner Up: Steven Zaillian, THE IRISHMAN

Best Original Screenplay
Winner: Noah Baumbach, MARRIAGE STORY
Runner Up: Benny Safdie, Josh Safdie, UNCUT GEMS

Best Comedic Performance
Winner: Wesley Snipes, DOLEMITE IS MY NAME
Runner Up: Taika Waititi, JOJO RABBIT

Best Supporting Actress
Winner: Zhao Shuzhen, THE FAREWELL
Runner Up: Laura Dern, MARRIAGE STORY

Best Supporting Actor
Tie: Joe Pesci, THE IRISHMAN, Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Best Actress
Winner: Lupita Nyong’o, US
Runner Up: Renée Zellweger, JUDY

Best Actor
Tie: Adam Driver, MARRIAGE STORY, Joaquin Phoenix, JOKER

Share this post


Link to post
Share on other sites

Southeastern Film Critics Association Winners:

Southeastern Film Critics Association names PARASITE the year’s best film

TOP 10 FILMS
Parasite
The Irishman
Once Upon a Time…in Hollywood
Marriage Story
1917
Jojo Rabbit
Little Women
The Farewell
Uncut Gems
Ford v Ferrari

BEST ACTOR
Adam Driver, Marriage Story
Runner-Up: Joaquin Phoenix, Joker

BEST ACTRESS
Renee Zellweger, Judy
Runner-Up: Lupita Nyong’o, Us

BEST SUPPORTING ACTOR
Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
Runner-Up: Joe Pesci, The Irishman

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern, Marriage Story
Runner-Up: Florence Pugh, Little Women

BEST ENSEMBLE
Knives Out
Runner-Up: The Irishman

BEST DIRECTOR
Martin Scorsese, The Irishman
Runner-Up: Bong Joon-ho, Parasite

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Bong Joon-ho and Jin Won Han, Parasite
Runner-Up: Noah Baumbach, Marriage Story

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Steven Zaillian, The Irishman
Runner-Up: Greta Gerwig, Little Women

BEST DOCUMENTARY
Apollo 11
Runner-Up: American Factory

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
Parasite
Runner-Up: Pain and Glory

BEST ANIMATED FILM
Toy Story 4
Runner-Up: I Lost My Body

BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins, 1917
Runner-Up: Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

THE GENE WYATT AWARD FOR FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH
The Peanut Butter Falcon
Runner-Up: Just Mercy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Washington D.C. Area Film Critics Association Winners

Best Film:
Parasite

Best Director:
Bong Joon-ho (Parasite)

Best Actor:
Adam Driver (Marriage Story)

Best Actress:
Lupita Nyong’o (Us)

Best Supporting Actor:
Brad Pitt (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Supporting Actress:
Jennifer Lopez (Hustlers)

Best Acting Ensemble:
Knives Out

Best Youth Performance:
Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)

Best Voice Performance:
Tony Hale (Toy Story 4)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Endgame)

Best Original Screenplay:
Noah Baumbach (Marriage Story)

Best Adapted Screenplay:
Greta Gerwig; Based on the Novel by Louisa May Alcott (Little Women)

Best Animated Feature:
Toy Story 4

Best Documentary:
Apollo 11

Best Foreign Language Film:
Parasite

Best Production Design:
Production Designer: Barbara Ling; Set Decorator: Nancy Haigh (Once Upon a Time…in Hollywood)

Best Cinematography:
Roger Deakins (1917)

Best Editing:
Michael McCusker and Andrew Buckland (Ford v Ferrari)

Best Original Score:
Michael Abels (Us)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
The Report

Share this post


Link to post
Share on other sites

St. Louis Film Critics Association Nominations:


BEST PICTURE
Little Women
Waves
Long Day’s Journey into Night
The Two Popes
Dolemite is my Name
1917
Once Upon a Time…In Hollywood
The Irishman
JoJo Rabbit
Marriage Story

Best Actress

Renee Zellweger – Judy

Charlize Theron – Bombshell

Scarlett Johansson – Marriage Story

Cynthia Erivo – Harriet

Saoirse Ronan – Little Women

Best Actor

Adam Sandler – Uncut Gems

Jonathan Pryce – The Two Popes

Joaquin Phoenix – Joker

Adam Driver – Marriage Story

Eddie Murphy – Dolemite is my Name

Best Supporting Actress

Florence Pugh – Little Women

Annette Bening – The Report

Laura Dern – Marriage Story

Scarlett Johansson – JoJo Rabbit

Margot Robbie – Bombshell *AND* Once Upon a Time…In Hollywood
(Yes, we are recognizing both performances)

Best Supporting Actor

Anthony Hopkins – The Two Popes

Wesley Snipes – Dolemite is my Name

Brad Pitt – Once Upon a Time…In Hollywood

Joe Pesci – The Irishman

Al Pacino – The Irishman

Best Director

Sam Mendes – 1917

Martin Scorsese- The Irishman

Quentin Tarantino – Once Upon a Time… In Hollywood

Bong Joon-ho – Parasite

Taika Waititi – JoJo Rabbit

Best Original Screenplay

Parasite

Marriage Story

Once Upon a Time…In Hollywood

Booksmart

Queen and Slim

Best Adapted Screenplay

Joker

The Two Popes

Little Women

The Irishman

JoJo Rabbit

Best Cinematography:

The Irishman – Rodrigo Prieto

Joker – Lawrence Asher

The Lighthouse – Jarin Blaschke

Once Upon a Time… In Hollywood – Robert Richardson

1917 – Roger Deakins

Best Editing:

Marriage Story

1917

Ford v Ferrari

Once Upon a Time… In Hollywood

The Irishman

Best Production Design:

The Irishman

Parasite

Once Upon a Time… In Hollywood

Little Women

1917

Best Visual Effects:

Ad Astra

1917

Avengers: Endgame

Alita: Battle Angel

The Irishman

Best Music Score:

Ad Astra – Max Richter

How to Train Your Dragon: Hidden World – John Powell

1917 – Thomas Newman

Marriage Story – Randy Newman

Avengers: Endgame – Alan Silvestri

Best Music Soundtrack:

Waves

Rocketman

Yesterday

Once Upon a Time…In Hollywood

Frozen 2

Best Action Film:

1917

Captain Marvel

Alita: Battle Angel

Avengers: Endgame

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

Best Animated Feature:

Missing Link

Frozen 2

How to Train Your Dragon: The Hidden World

Toy Story 4

Klaus

Best Comedy:

Dolemite is My Name

Booksmart

JoJo Rabbit

The Farewell

Knives Out

Best Documentary Feature:

Where’s My Roy Cohn?

Apollo 11

The Biggest Little Farm

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Honeyland

Best Horror Film:

Ready or Not

The Lighthouse

Midsommar

Us

Parasite

International Feature (Foreign Film)

By the Grace of God

Portrait of a Lady on Fire

A Long Day’s Journey into Night

Parasite

Pain and Glory

Our unique category: Best Scene:

Charlie Sings In Marriage Story

Jack Visits Cottage In Yesterday

“Avengers Assemble”

Spahn Ranch In Once Upon a Time…In Hollywood

Apartment fight in Marriage Story

Our 2019 nominees for WORST FILM:

Joker

The Laundromat

Stuber

Dumbo

Gemini Man

Share this post


Link to post
Share on other sites

Philadelphia Film Critics Circle Awards:

Best Film: Knives Out; runner-up: Once Upon a Time in Hollywood
Best Director: Martin Scorsese – The Irishman; runner-up: Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Best Actress: Lupita Nyong’o – Us; runner-up: Saoirse Ronan – Little Women
Best Actor: Adam Driver – Marriage Story; runner-up: Eddie Murphy – Dolemite Is My Name
Best Supporting Actress: Florence Pugh – Little Women; runner-up: Jennifer Lopez – Hustlers
Best Supporting Actor: tie between Joe Pesci – The Irishman and Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood
Best Animated Film: Toy Story 4; runner-up: Frozen 2
Best Foreign Film: Parasite; runner-up: Portrait of a Lady on Fire
Best Documentary: Apollo 11; runner-up: The Kingmaker
Best Cinematography: The Lighthouse; runner-up: 1917
Breakthrough Performance: Florence Pugh – Little Women; runner-up: Thomasin Mckenzie – Jojo Rabbit
Best Directorial Debut: tie between Joe Talbot – The Last Black Man in San Francisco and Olivia Wilde – Booksmart
Best Script: Knives Out; runner-up: Once Upon a Time in Hollywood
Best Soundtrack: Once Upon a Time in Hollywood; runner-up: Us

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toronto Film Critics Association Awards Winners:

Best Film:
Parasite

Best Foreign Language Film:
Parasite

Best Director:
Bong Joon-ho – Parasite

Best Screenplay:
The Irishman

Best Actress:
Lupita Nyong’o – Us

Best Actor
Adam Driver – Marriage Story

Best Supporting Actress:
Laura Dern – Marriage Story

Best Supporting Actor:
Brad Pitt – Once Upon A Time In Hollywood

Best Documentary:
American Factory

Best Animated Feature:
Missing Link

Best First Feature:
Booksmart

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...