Jump to content
Forum Cinema em Cena

Oscar 2020: Previsões


Recommended Posts

Delmarva Film Critics Association winners:

Best Feature of the Year
Winner: Pain and Glory
Runner-Up: Midsommar

Best Independent Feature
Winner: Midsommar
Runner-Up: Parasite

Best Blockbuster Feature
Winner: John Wick Chapter 3: Parabellum
Runner-Up: Toy Story 4

Best Director
Winner: Pedro Almodovar, Pain and Glory
Runner-Up: Bong Joon-ho, Parasite

Best Screenplay
Winner: Ari Aster, Midsommar
Runner-Up: Lulu Wang, The Farewell

Best Actress in a Feature
Winner: Samara Weaving, Ready-or-Not
Runner-Up: Alfre Woodard, Clemency

Best Actor in a Feature
Winner: Antonio Banderas, Pain and Glory
Runner-Up: Taron Egerton, Rocketman

Best Supporting Actress in a Feature
Winner: Florence Pugh, Little Women
Runner-Up: Jennifer Lopez, Hustlers

Best Supporting Actor in a Feature
Winner: Asier Etxeandia, Pain and Glory
Runner-Up: Alan Alda, Marriage Story

Best Performance in an Animated Feature
Winner: Annie Potts, Toy Story 4
Runner-Up: Jenny Slate, The Secret Life of Pets 2

Best Editing
Winner: Teresa Font, Pain and Glory
Runner-Up: Lucian Johnson, Midsommar

Best Cinematography
Winner: Pawel Pogorzelski, Midsommar
Runner-Up: Claire Mathon, Portrait of a Lady on Fire

Best Costume Design
Winner: Jacqueline Durran, Little Women
Runner-Up: Dorothée Guiraud, Portrait of a Lady on Fire

Best Production Design
Winner: Mark Tildesley, The Two Popes
Runner-Up: Antxón Gómez, Pain and Glory

Best Song Written for a Feature
Winner: Glasgow (No Place Like Home), Wild Rose
Runner-Up: I Punched Keanu Reeves, Always Be My Maybe

Best Animated Feature
Winner: Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
Runner-Up: Funan

Best Foreign Feature
Winner: Invisible Life, Brazil
Runner-Up: This is Not Berlin, Mexico

Blue Heron Award of Excellence in 2019
Cynthia Erivo for “Bringing life to a Delmarva icon and heroine as the titular ‘Harriet’”.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 821
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@Jailcante, olha só, você que também segue o Dalenogare...Eu relatei a ele que estou com dificuldades de encontrar o curta "St. Louis Superman", e ele me informou que o curta estreia nos Estados Unido

Só lembrando que ele já merecia uma indicação por Embriagado de Amor. Quando dão o papel certo ele é ótimo.

Não é impossível, mas ficou bastante improvável. Globo de Ouro, PGA, DGA, e, em pouco tempo, BAFTA. Foda.

Posted Images

Chicago Film Critics Association (CFCA) Nominations 

The winners will be revealed on December 14th 2019.


BEST PICTURE
The Irishman
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time...in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach, Marriage Story
Bong Joon Ho, Parasite
Greta Gerwig, Little Women
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time...in Hollywood

BEST ACTRESS
Awkwafina, The Farewell
Scarlett Johansson, Marriage Story
Elisabeth Moss, Her Smell
Lupita Nyong'o, Us
Renee Zellweger, Judy

BEST ACTOR
Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Adam Driver, Marriage Story
Joaquin Phoenix, Joker
Adam Sandler, Uncut Gems

BEST SUPPORTING ACTRESS
Cho Yeo Jeong, Parasite
Laura Dern, Marriage Story
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women
Shuzhen Zhou, The Farewell

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Shia Labeouf, Honey Boy
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time...in Hollywood

BEST ADAPTED SCREENPLAY
A Beautiful Day in the Neighborhood by Micah Fitzerman-Blue & Noah Harpster
Hustlers by Lorene Scafaria
The Irishman by Steven Zaillian
Jojo Rabbit by Taika Waititi
Little Women by Greta Gerwig

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Farewell by Lulu Wang
Knives Out by Rian Johnson
Marriage Story by Noah Baumbach
Once Upon a Time...in Hollywood by Quentin Tarantino
Parasite by Bong Joon Ho and Han Jin Won

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Farewell
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Transit

BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11
For Sama
Hail Satan?
Honeyland

BEST ANIMATED FILM
Frozen 2
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

BEST EDITING
1917
The Irishman
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Uncut Gems

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
1917
Ad Astra
Avengers: Endgame
The Irishman
Midsommar

BEST COSTUME DESIGN
Dolemite is My Name
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Portrait of a Lady on Fire
Rocketman

BEST ART DIRECTION
1917
Knives Out 
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Parasite

BEST ORIGINAL SCORE
1917 - Thomas Newman
Little Women - Alexandre Desplat
Marriage Story - Randy Newman
Uncut Gems - Daniel Lopatin
Us - Michael Abels

BEST CINEMATOGRAPHY
1917 - Roger Deakins
The Lighthouse - Jarin Blaschke
Once Upon a Time...in Hollywood - Robert Richardson
Parasite - Hong Kyung Pyo
Portrait of a Lady on Fire - Claire Mathon

MOST PROMISING PERFORMER
Julia Butters, Once Upon a Time...in Hollywood
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit
Julia Fox, Uncut Gems
Aisling Franciosi, The Nightingale
Taylor Russell, Waves

MILOS STEHLIK AWARD FOR BREAKTHROUGH FILMMAKER
Mati Diop, Atlantics
Alma Har'el, Honey Boy
Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco
Lulu Wang, The Farewell
Olivia Wilde, Booksmart

Link to post
Share on other sites

Indiana Film Journalists Association (IFJA) Nominations:

The winners will be announced December 16th 2019.

BEST FILM
1917
Apollo 11
Avengers: Endgame
The Beach Bum
A Beautiful Day in the Neighborhood
Bombshell
Booksmart
Dolemite is My Name
The Farewell
For Sama
Ford v Ferrari
Hustlers
In Fabric
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Just Mercy
Knives Out
The Lighthouse
Little Women
Marriage Story
Midsommar
Once Upon a Time … In Hollywood
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Uncut Gems
Us
Waves

BEST ANIMATED FEATURE
Dragon Ball Super: Broly
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Invisible Life
Luz
Monos
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Shadow

BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11
Echo in the Canyon
For Sama
Honeyland
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
Love, Antosha
Maiden
One Child Nation

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Scott Alexander and Larry Karaszewski, Dolemite is My Name
Ari Aster, Midsommar
Noah Baumbach, Marriage Story
Bong Joon-ho and Han Jin-won, Parasite
Jez Butterworth, John-Henry Butterworth and Jason Keller, Ford v Ferrari
Henry Dunham, The Standoff at Sparrow Creek
Robert Eggers and Max Eggers, The Lighthouse
Emily Halpern, Sarah Haskins, Susanna Fogel and Katie Silberman, Booksmart
Rian Johnson, Knives Out
Mindy Kaling, Late Night
Jennifer Kent, The Nightingale
Shia LaBeouf, Honey Boy
Jordan Peele, Us
Josh Safdie, Benny Safdie and Ronald Bronstein, Uncut Gems
Céline Sciamma, Portrait of a Lady on Fire
Trey Edward Shults, Waves
Peter Strickland, In Fabric
Quentin Tarantino, Once Upon a Time … In Hollywood
Lulu Wang, The Farewell

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Destin Daniel Cretton and Andrew Lanham, Just Mercy
Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster, A Beautiful Day in the Neighborhood
Greta Gerwig, Little Women
Edward Norton, Motherless Brooklyn
Lorene Scafaria, Hustlers
Taika Waititi, Jojo Rabbit

BEST DIRECTOR
Ari Aster, Midsommar
Noah Baumbach, Marriage Story
Bong Joon-ho, Parasite
Destin Daniel Cretton, Just Mercy
Robert Eggers, The Lighthouse
Greta Gerwig, Little Women
Marielle Heller, A Beautiful Day in the Neighborhood
Rian Johnson, Knives Out
Jennifer Kent, The Nightingale
James Mangold, Ford v Ferrari
Sam Mendes, 1917
Jordan Peele, Us
Jay Roach, Bombshell
Joe & Anthony Russo, Avengers: Endgame
Josh and Benny Safdie, Uncut Gems
Lorene Scafaria, Hustlers
Céline Sciamma, Portrait of a Lady on Fire
Martin Scorsese, The Irishman
Trey Edward Shults, Waves
Peter Strickland, In Fabric
Joe Talbot, The Last Black Man In San Francisco
Quentin Tarantino, Once Upon a Time … In Hollywood
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Lulu Wang, The Farewell
Olivia Wilde, Booksmart

BEST ACTRESS
Awkwafina, The Farewell
Jessie Buckley, Wild Rose
Ana de Armas, Knives Out
Kaitlyn Dever, Booksmart
Cynthia Erivo, Harriet
Beanie Feldstein, Booksmart
Aisling Franciosi, The Nightingale
Adèle Haenel, Portrait of a Lady on Fire
Marianne Jean-Baptiste, In Fabric
Scarlett Johansson, Marriage Story
Noémie Merlant, Portrait of a Lady on Fire
Elisabeth Moss, Her Smell
Lupita Nyong’o, Us
Mary Kay Place, Diane
Florence Pugh, Midsommar
Saoirse Ronan, Little Women
Charlize Theron, Bombshell
Emma Thompson, Late Night
Alfre Woodard, Clemency

BEST SUPPORTING ACTRESS
Kathy Bates, Richard Jewell
Zazie Beetz, High Flying Bird
Laura Dern, Marriage Story
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
Jennfier Lopez, Hustlers
Thomasin McKenzie, Jojo Rabbit
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell
Margot Robbie, Once Upon a Time … In Hollywood
Taylor Russell, Waves
Julie Walters, Wild Rose
Naomi Watts, Ophelia
Zhao Shuzhen, The Farewell

BEST ACTOR
Christian Bale, Ford v Ferrari
Matt Damon, Ford v Ferrari
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit
Robert De Niro, The Irishman
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time … In Hollywood
Robert Downey Jr., Avengers: Endgame
Adam Driver, Marriage Story
Taron Egerton, Rocketman
Kelvin Harrison Jr., Luce
Paul Walter Hauser, Richard Jewell
Michael B. Jordan, Just Mercy
Noah Jupe, Honey Boy
Marc Maron, Sword of Trust
Matthew McConaughey, The Beach Bum
Eddie Murphy, Dolemite is My Name
Edward Norton, Motherless Brooklyn
Robert Pattinson, High Life
Robert Pattinson, The Lighthouse
Joaquin Phoenix, Joker
Brad Pitt, Ad Astra
Matthew Rhys, A Beautiful Day in the Neighborhood
Ray Romano, Paddleton
Adam Sandler, Uncut Gems

BEST SUPPORTING ACTOR
Alan Alda, Marriage Story
Alec Baldwin, Motherless Brooklyn
Eric Bogosian, Uncut Gems
Sterling K. Brown, Waves
Timothée Chalamet, Little Women
Sam Claflin, The Nightingale
Willem Dafoe, The Lighthouse
Mark Duplass, Paddleton
Joel Edgerton, The King
Jamie Foxx, Just Mercy
Baykali Ganambarr, The Nightingale
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Shia LaBeouf, Honey Boy
Tracy Letts, Ford v Ferrari
John Lithgow, Bombshell
Rob Morgan, Just Mercy
Tim Blake Nelson, Just Mercy
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time … In Hollywood
Sam Rockwell, Richard Jewell
Wesley Snipes, Dolemite is My Name
Song Kang-ho, Parasite
Gregg Turkington, Mister America

BEST VOCAL / MOTION CAPTURE PERFORMANCE
Billy Eichner, The Lion King
Mark Hamill, Child’s Play
Jason Liles / Alan Manson / Richard Dorton, Godzilla: King of the Monsters
Idina Menzel, Frozen II
Rosa Salazar, Alita: Battle Angel

BEST ENSEMBLE ACTING
The Beach Bum
Booksmart
Dolemite is My Name
The Farewell
Ford v Ferrari
Jojo Rabbit
Just Mercy
The King
Knives Out
Little Women
Marriage Story
Midsommar
Parasite
The Standoff at Sparrow Creek
Waves

BEST MUSICAL SCORE
Michael Abels, Us
Marco Beltrami and Buck Sanders, Ford v Ferrari
Cavern of Anti-Matter, In Fabric
Alexandre Desplat, Little Women
Michael Giacchino, Jojo Rabbit
Hildur Guðnadóttir, Joker
James Newton Howard, A Hidden Life
Mark Korven, The Lighthouse
Bear McCreary, Godzilla: King of the Monsters
Emile Mosseri, The Last Black Man In San Francisco
Randy Newman, Marriage Story
Thomas Newman, 1917
Daniel Pemberton, Motherless Brooklyn
Trent Reznor & Atticus Ross, Waves
Alan Silvestri, Avengers: Endgame

BREAKOUT OF THE YEAR
Rhianne Barreto, Share (actress)
Pippa Bianco, Share (writer / director)
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit (actor)
Henry Dunham, The Standoff at Sparrow Creek (writer / director)
Aisling Franciosi, The Nightingale (actress)
Taylor Russell, Waves (actress)
Tilman Singer, Luz (writer / director)
Joe Talbot, The Last Black Man In San Francisco (director / co-writer)
Luana Velis, Luz (actress)
Olivia Wilde, Booksmart (director) 

ORIGINAL VISION AWARD
Bong Joon-ho, Parasite
Jérémy Clapin, I Lost My Body
Jocelyn DeBoer and Dawn Luebbe, Greener Grass
Robert Eggers, The Lighthouse
Peter Strickland, In Fabric
Joe Talbot, The Last Black Man In San Francisco

Link to post
Share on other sites
2 hours ago, SergioB. said:

Indiana Film Journalists Association (IFJA) Nominations:

BEST FILM
1917
Apollo 11
Avengers: Endgame
The Beach Bum
A Beautiful Day in the Neighborhood
Bombshell
Booksmart
Dolemite is My Name
The Farewell
For Sama
Ford v Ferrari
Hustlers
In Fabric
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Just Mercy
Knives Out
The Lighthouse
Little Women
Marriage Story
Midsommar
Once Upon a Time … In Hollywood
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Uncut Gems
Us
Waves

 

Olha isso: Indicaram TODOS filmes existentes no universo. hehehe (mas mesmo assim o Rocketman fica de fora... :( )

Link to post
Share on other sites

Gostei  bastante de "The Farewell", principalmente do segundo terço em diante. Muito mais melancólico do que engraçado, o roteiro de Lulu Wang me chamou muito a atenção pela inteligência com que aborda o trânsito entre culturas, americana e chinesa, ou como aborda a disputa econômica entre os dois países, sendo a China, agora, a terra do dinheiro, onde se pode fazer 1 milhão de dólares mais fácil.

Awkwafina está muito bem ( Não a indicaria ao Oscar, contudo), sim, embora a personagem dela se encontre imobilizada pelas circunstâncias, servindo quase como uma escada luxuosa para a avózinha cheia de vida, alegria, e ternura,  da encantadora Shuzhen Zhao - de resto uma das melhores personagens do ano. Linda atuação. Ficarei muito feliz se ela for indicada como Melhor Coadjuvante.

Um filme simples, eficiente, simpático, uma agradável experiência. 

 

Tzi Ma, Shuzhen Zhao, Han Chen, Aoi Mizuhara, Hong Lu, Diana Lin, Awkwafina, and Yongbo Jiang in The Farewell (2019)

Link to post
Share on other sites

Phoenix Critics Circle (PCC) Nominations:

Their winners will be revealed on December 14th 2019.

BEST PICTURE
1917
THE IRISHMAN
JOJO RABBIT
MARRIAGE STORY
PARASITE
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

BEST COMEDY FILM
BOOKSMART
DOLEMITE IS MY NAME
JOJO RABBIT
KNIVES OUT
ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

BEST SCIENCE FICTION FILM
AD ASTRA
ALITA: BATTLE ANGEL
AVENGERS: ENDGAME
CAPTAIN MARVEL
HIGH LIFE
TERMINATOR: DARK FATE

BEST HORROR FILM
DOCTOR SLEEP
THE LIGHTHOUSE
MIDSOMMAR
US
TIGERS ARE NOT AFRAID

BEST ANIMATED FILM
FROZEN 2
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
I LOST MY BODY
MISSING LINK
TOY STORY 4

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
ATLANTICS
THE FAREWELL
MONOS
PARASITE
PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

BEST DOCUMENTARY
AMERICAN FACTORY
APOLLO 11
HAIL SATAN?
HONEYLAND
ONE CHILD NATION

BEST ACTOR
ROBERT DENIRO, THE IRISHMAN
LEONARDO DICAPRIO, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
ADAM DRIVER, MARRIAGE STORY
EDDIE MURPHY, DOLEMITE IS MY NAME
JOAQUIN PHOENIX, JOKER

BEST ACTRESS
AWKWAFINA, THE FAREWELL
SCARLETT JOHANSSON, MARRIAGE STORY
LUPITA NYONG’O, US
SAOIRSE RONAN, LITTLE WOMEN
RENE ZELLWEGER, JUDY

BEST SUPPORTING ACTOR
WILLEM DAFOE, THE LIGHTHOUSE
TOM HANKS, A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
SONG KANG-HO, PARASITE
JOE PESCI, THE IRISHMAN
BRAD PITT, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

BEST SUPPORTING ACTRESS
JENNIFER LOPEZ, HUSTLERS
LAURA DERN, MARRIAGE STORY
ANNETTE BENING, THE REPORT
THOMASIN MCKENZIE, JOJO RABBIT
ZHAO SHUZHEN, THE FAREWELL
MARGOT ROBBIE, BOMBSHELL

BEST DIRECTOR
BONG JOON-HO, PARASITE
SAM MENDES, 1917
MARTIN SCORSESE, THE IRISHMAN
QUENTIN TARANTINO – ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
TAIKA WAITITI – JOJO RABBIT

BEST SCREENPLAY
NOAH BAUMBACH, MARRIAGE STORY
RIAN JOHNSON, KNIVES OUT
BONG JOON-HO AND HAN JIN-WON, PARASITE
QUENTIN TARANTINO, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
TAIKA WAITITI, JOJO RABBIT

BEST CINEMATOGRAPHY
ROGER DEAKINS, 1917
JÖRG WIDMER, A HIDDEN LIFE
RODRIGO PRIETO, THE IRISHMAN
JARIN BLASCHKE, THE LIGHTHOUSE
ROBERT RICHARDSON, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
KYUNG-PYO HONG, PARASITE
CLAIRE MATHON, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE

BEST SCORE
THOMAS NEWMAN, 1917
ALEXANDRE DESPLAT, LITTLE WOMEN
MICHAEL ABELS, US
HILDUR GUÐNADÓTTIR, JOKER

Link to post
Share on other sites

Online Association of Female Film Critics (OAFFC) Nominees :

The winners will be revealed on December 23rd 2019.

Best Film
Jojo Rabbit
Marriage Story
Once Upon A Time in Hollywood
Parasite
The Farewell

Best Director
Alma Har’el - Honey Boy
Bong Joon-Ho - Parasite
Martin Scorsese - The Irishman
Quentin Tarantino - Once Upon A Time in Hollywood
Lulu Wang - The Farewell

Best Male Lead
Leonardo DiCaprio - Once Upon A Time in Hollywood
Adam Driver - Marriage Story
Taron Egerton - Rocketman
Joaquin Phoenix - Joker
Adam Sandler - Uncut Gems

Best Female Lead
Awkwafina - The Farewell
Jessie Buckley - Wild Rose
Scarlett Johansson - Marriage Story
Lupita Nyong’o - Us
Renée Zellweger - Judy

Best Supporting Male
Sterling K. Brown - Waves
Willem Dafoe - The Lighthouse
Shia LaBeouf - Honey Boy
Joe Pesci - The Irishman
Brad Pitt - Once Upon A Time in Hollywood

Best Supporting Female
Ana De Armas - Knives Out
Laura Dern - Marriage Story
Jennifer Lopez - Hustlers
Margot Robbie - Bombshell
Zhao Shuzhen - The Farewell

Best Acting Ensemble
Knives Out
Little Women
Once Upon A Time in Hollywood
Parasite
The Irishman

Best Original Screenplay
Noah Baumbach - Marriage Story
Rian Johnson - Knives Out
Bong Joon-ho, Han Jin-won - Parasite
Quentin Tarantino - Once Upon A Time in Hollywood
Lulu Wang - The Farewell

Best Adapted Screenplay
Greta Gerwig - Little Women
Anthony McCarten - The Two Popes
Lorene Scafaria - Hustlers
Taika Waititi - Jojo Rabbit
Steven Zaillian - The Irishman

Best Documentary
American Factory
Apollo 11
Hail Satan
Maiden
One Child Nation

Best Animated Feature
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

Best Cinematography
Jarin Blaschke  - The Lighthouse
Roger Deakins - 1917
Claire Mathon - Portrait of a Lady on Fire
Robert Richardson - Once Upon A Time in Hollywood
Hoyte Van Hoytema - Ad Astra

Breakthrough Filmmaker
Alma Har’el - Honey Boy
Melina Matsoukas - Queen & Slim
Joe Talbot - The Last Black Man in San Francisco
Lulu Wang - The Farewell
Olivia Wilde - Booksmart

Breakthrough Performance
Roman Griffin Davis - Jojo Rabbit
Zack Gottsagen - The Peanut Butter Falcon
Kelvin Harrison Jr. - Waves
Noah Jupe - Honey Boy
Florence Pugh - Midsommar

The Rosie -This OAFFC-specific award “celebrates the film that best promotes women, their voices, and the female experience through cinema.”
Booksmart
Hustlers
Little Women
Portrait of a Lady on Fire
The Nightingale

Link to post
Share on other sites

Vancouver Film Critics Circle (VFCC) Nominations:

The winners will be announced on December 16th 2019.


BEST PICTURE
The Irishman
Marriage Story
Parasite

BEST ACTOR
Antonio Banderas - Pain and Glory
Adam Driver - Marriage Story
Joaquin Phoenix - Joker

BEST ACTRESS
Scarlett Johansson - Marriage Story
Lupita Nyong’o - Us
Saoirse Ronan - Little Women

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks - A Beautiful Day in the Neighborhood
Joe Pesci - The Irishman
Brad Pitt - Once Upon a Time… in Hollywood

BEST SUPPORTING ACTRESS
Laura Dern - Marriage Story
Jennifer Lopez - Hustlers
Florence Pugh - Little Women

BEST DIRECTOR
Bong Joon-ho - Parasite
Sam Mendes - 1917
Martin Scorsese - The Irishman

BEST SCREENPLAY
Noah Baumbach - Marriage Story
Bong Joon-ho and Han Jin-won - Parasite
Quentin Tarantino - Once Upon a Time… in Hollywood

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Farewell
Pain and Glory
Parasite

BEST DOCUMENTARY
Apollo 11
For Sama
Honeyland

Link to post
Share on other sites

San Francisco Bay Area Film Critics Circle (SFBAFCC) (formerly known as the San Francisco Film Critics Circle) Nominations :

The winners will be revealed December 16th 2019.
 


Best Picture
“1917”
“The Irishman”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Best Director
Noah Baumbach, “Marriage Story”
Bong Joon-ho, “Parasite”
Sam Mendes,“1917”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Joe Talbot, “The Last Black Man in San Francisco”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Best Original Screenplay
“The Farewell,” Lulu Wang
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon-ho

Best Adapted Screenplay
“A Beautiful Day in the Neighborhood,”  Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue
“Hustlers,” Lorene Scafaria
“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit,”  Taika Waititi
“Little Women,” Greta Gerwig

Best Actor
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Adam Sandler, “Uncut Gems”

Best Actress
Awkwafina, “The Farewell”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Lupita Nyong’o, “Us”
Charlize Theron, “Bombshell”
Alfre Woodard, “Clemency”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Lighthouse”
Song Kang-Ho, “Parasite”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Best Supporting Actress
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Margot Robbie, “Bombshell”
Zhao Shuzhen, “The Farewell”

Best Animated Feature
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

Best Foreign Language Film
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”
“Transit”

Best Documentary
“American Factory”
“Apollo 11”
“For Sama”
“Maiden”
“One Child Nation”

Best Cinematography
“1917,”  Roger Deakins
“A Hidden Life,” Joerg Widmer
“The Last Black Man in San Francisco,” Adam Newport-Berra
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Best Production Design
“1917,” Dennis Gassner
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves 
“Midsommar,” Henrik Svenson
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling
“Parasite,” Lee Ha-Jun

Best Film Editing
“1917,”  Lee Smith
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
“Once Upon a Time in Hollywood,”  Fred Raskin
“Parasite,” Jinmo Yang

Best Original Score
“1917,” Thomas Newman
“Joker,” Hildur Guonadottir
“The Last Black Man in San Francisco,” Emile Nommensen
“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman

Special Citation for Independent Cinema
“The Cat and the Moon,” Director Alex Wolff
“Fiddler: A Miracle of Miracles,” Director Max Lewkowicz
“One Cut of the Dead,” Director Shin’ichiro Ueda
“Socrates,” Director Alexandre Moratto

Link to post
Share on other sites

Las Vegas Film Critics Society (LVFCS) Winners:

Best Picture
Once Upon a Time in Hollywood

Best Director
Quentin Tarantino - Once Upon a Time in Hollywood

Best Actor
Adam Sandler - Uncut Gems

Best Actress
Renee Zellweger - Judy

Best Supporting Actor
Willem Dafoe - The Lighthouse

Best Supporting Actress
Margot Robbie - Bombshell

Best Original Screenplay
Once Upon a Time in Hollywood

Best Adapted Screenplay
The Two Popes

Best Cinematography
1917

Best Film Editing
Ford v Ferrari

Best Score
Once Upon a Time in Hollywood

Best Song
Stand Up - Harriet

Best Documentary
Apollo 11

Best Animated Film
Missing Link

Best Foreign Film
Parasite

Best Costume Design
Dolemite Is My Name

Best Ensemble
Knives Out

Breakout Filmmaker
Olivia Wilde - Booksmart

Best Male Youth Performance (Under 21)
Noah Jupe - Honey Boy

Best Female Youth Performance (Under 21)
Julia Butters - Once Upon a Time in Hollywood

Best Art Direction
Once Upon a Time in Hollywood

Best Visual Effects
Avengers: Endgame

Best Action Film
Ford v Ferrari

Best Comedy
Dolemite Is My Name

Best Horror/Sci-Fi
Midsommar 

Best Family Film
Fighting With My Family

Link to post
Share on other sites

"Judy" é um filme de narrativa tradicional, melodramático, com cara de antigo.

Impressionante como um Roteiro ruim e uma Montagem ruim podem estragar a experiência. Em meio a cenas até boas, rola um flashback, tipo, "do nada"! E esses flashbacks me fizeram pensar inevitavelmente como esse filme se parece com "The Wife" (que é muito melhor, diga-se passagem!) Um pequeno filme,com uma grande atuação, que é escondida pelos flashbacks para mostrar a personagem no passado. Assim como Glenn Close despontou como favorita,  Renée Zellweger também encabeça as preferências.

É uma atuação muito boa, de fato. Principalmente no gestual, ora atordoado, ora encantador, mostrando bem a fase difícil que a legendária atriz atravessava em sua vida pessoal.

Assim como em "The Wife", Renée deve ser a solitária indicação ao Oscar desse filme. Eu acho que chegar desacompanhada no Oscar não é um caminho fácil para a vitória. Como a história nos ensina.

Fiquei me perguntando muito sinceramente se a nova geração sabe quem foi Judy Garland... Este filme infelizmente não será uma boa apresentação.

Renée Zellweger in Judy (2019)

Link to post
Share on other sites

 Boston Online Film Critics Association (BOFCA) Winners:


TOP 10 FILMS OF 2019
1. PARASITE
2. UNCUT GEMS
3. THE IRISHMAN
4. ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD
5. MARRIAGE STORY
6. LITTLE WOMEN
7. PORTRAIT OF A LADY ON FIRE
8. FORD V FERRARI
9. THE FAREWELL
10. US

Director: Bong Joon-ho, PARASITE

Actor: Adam Sandler, UNCUT GEMS

Actress: Lupita Nyong’o, US

Supporting Actor: Brad Pitt, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Supporting Actress: Florence Pugh, LITTLE WOMEN

Screenplay: Quentin Tarantino, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Ensemble: LITTLE WOMEN

Score: Daniel Lopatin, UNCUT GEMS

Cinematography: Robert Richardson, ONCE UPON A TIME… IN HOLLYWOOD

Editing: Thelma Schoonmaker, THE IRISHMAN

Documentary: APOLLO 11

Foreign Language Film: PARASITE

Animated Film: TOY STORY 4

Link to post
Share on other sites

Chicago Film Critics Association (CFCA) Winners:

BEST PICTURE
The Irishman
Little Women
Marriage Story
Once Upon a Time...in Hollywood
Parasite

BEST DIRECTOR
Noah Baumbach, Marriage Story
Bong Joon Ho, Parasite
Greta Gerwig, Little Women
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time...in Hollywood

BEST ACTRESS
Awkwafina, The Farewell
Scarlett Johansson, Marriage Story
Elisabeth Moss, Her Smell
Lupita Nyong'o, Us
Renee Zellweger, Judy

BEST ACTOR
Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Adam Driver, Marriage Story
Joaquin Phoenix, Joker
Adam Sandler, Uncut Gems

BEST SUPPORTING ACTRESS
Cho Yeo Jeong, Parasite
Laura Dern, Marriage Story
Jennifer Lopez, Hustlers
Florence Pugh, Little Women
Shuzhen Zhou, The Farewell

BEST SUPPORTING ACTOR
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
Shia Labeouf, Honey Boy
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Brad Pitt, Once Upon a Time...in Hollywood

BEST ADAPTED SCREENPLAY
A Beautiful Day in the Neighborhood by Micah Fitzerman-Blue & Noah Harpster
Hustlers by Lorene Scafaria
The Irishman by Steven Zaillian
Jojo Rabbit by Taika Waititi
Little Women by Greta Gerwig

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Farewell by Lulu Wang
Knives Out by Rian Johnson
Marriage Story by Noah Baumbach
Once Upon a Time...in Hollywood by Quentin Tarantino
Parasite by Bong Joon Ho and Han Jin Won

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Farewell
Pain and Glory
Parasite
Portrait of a Lady on Fire
Transit

BEST DOCUMENTARY
American Factory
Apollo 11
For Sama
Hail Satan?
Honeyland

BEST ANIMATED FILM
Frozen 2
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

BEST EDITING
1917
The Irishman
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Uncut Gems

BEST USE OF VISUAL EFFECTS
1917
Ad Astra
Avengers: Endgame
The Irishman
Midsommar

BEST COSTUME DESIGN
Dolemite is My Name
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Portrait of a Lady on Fire
Rocketman

BEST ART DIRECTION
1917
Knives Out
Little Women
Once Upon a Time...in Hollywood
Parasite

BEST ORIGINAL SCORE
1917 - Thomas Newman
Little Women - Alexandre Desplat
Marriage Story - Randy Newman
Uncut Gems - Daniel Lopatin
Us - Michael Abels

BEST CINEMATOGRAPHY
1917 - Roger Deakins
The Lighthouse - Jarin Blaschke
Once Upon a Time...in Hollywood - Robert Richardson
Parasite - Hong Kyung Pyo
Portrait of a Lady on Fire - Claire Mathon

MOST PROMISING PERFORMER
Julia Butters, Once Upon a Time...in Hollywood
Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit
Julia Fox, Uncut Gems
Aisling Franciosi, The Nightingale
Taylor Russell, Waves

MILOS STEHLIK AWARD FOR BREAKTHROUGH FILMMAKER
Mati Diop, Atlantics
Alma Har'el, Honey Boy
Joe Talbot, The Last Black Man in San Francisco
Lulu Wang, The Farewell
Olivia Wilde, Booksmart

Link to post
Share on other sites

 Houston Film Critics Society (HFCS) Nominees:

The winners will be announced January 2nd 2020.


Picture
1917
Knives Out
Jojo Rabbit
Joker
Marriage Story
Parasite
Once Upon A Time In Hollywood
The Irishman
The Farewell
Uncut Gems

Director
Bong Joon Ho - Parasite
Sam Mendes - 1917
Martin Scorsese - The Irishman
Quentin Tarantino - Once Upon A Time In Hollywood
Lulu Wang - The Farewell

Actor
Leonardo DiCaprio - Once Upon A Time In Hollywood
Adam Driver - Marriage Story
Eddie Murphy - Dolemite Is My Name
Adam Sandler - Uncut Gems
Joaquin Phoenix - Joker

Actress
Charlize Theron - Bombshell
Awkwafina - The Farewell
Renee Zellweger - Judy
Scarlett Johansson - Marriage Story
Saoirse Ronan - Little Women
Lupita Nyong'o - Us

Supporting Actor
Willem Dafoe - The Lighthouse
Anthony Hopkins - The Two Popes
Brad Pitt - Once Upon A Time In Hollywood
Joe Pesci - The Irishman
Al Pacino - The Irishman

Supporting Actress
Kathy Bates - Richard Jewell
Scarlett Johansson - Jojo Rabbit
Laura Dern - Marriage Story
Florence Pugh - Little Women
Margot Robbie - Bombshell
Zhao Shuzhen - The Farewell

Screenplay
Knives Out
Marriage Story
Once Upon A Time In Hollywood
The Farewell
Parasite

Animated Feature
Frozen II
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Missing Link
Toy Story 4

Cinematography
1917
Joker
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite
The Irishman

Foreign-Language Film
Atlantics
Corpus Christi
Parasite
Les Miserables
Monos
Pain and Glory

Documentary
American Factory
Apollo 11
The Biggest Little Farm
For Sama
Hail Satan?
They Shall Not Grow Old

Original Score
1917
Joker
Little Women
Marriage Story
Us

Original Song
"Glasgow" from Wild Rose
"Home to You" from The Aeronauts
"I Punched Keanu Reeves" from Always Be My Maybe
"(I'm Gonna) Love Me Again" from Rocketman
"Into the Unknown" from Frozen II
"Stand Up" from Harriet

Visual Effects
1917
Ad Astra
Avengers: Endgame

Stunt Coordination Team
Crawl
Ford v Ferrari
Furie
John Wick 3: Parabellum
Shadow

Movie Poster Art
John Wick 3: Parabellum
Birds of Passage
The Last Black Man In San Francisco
Once Upon A Time In Hollywood
Parasite
Portrait Of A Lady On Fire

Texas Independent Film Award
Bull
Building the American Dream
Seadrift
Nothing Stays the Same: The Story of the Saxon Pub
Sleeping in Plastic

Link to post
Share on other sites
Motion Picture of Sound Editors (MPSE) Nominations:
The winners will be announced on January 19th 2020.


Feature – Dialogue / ADR
1917
Supervising Sound Editor: Oliver Tarney, MPSE
Dialogue Editor: Rachael Tate, MPSE
Avengers: Endgame
Supervising Sound Editors: Daniel Laurie, Shannon Mills
Dialogue Editors: Jacob Riehle, Brad Semenoff
Ford v Ferrari
Supervising Sound Editor:  Donald Sylvester
Dialogue Editor:  Polly McKinnon
The Irishman
Supervising Sound Editors: Phil Stockton,MPSE, Eugene Gearty
ADR Editor: Marissa Littfield
Dialogue Editor: Phil Stockton, MPSE
JoJo Rabbit
Supervising Sound Editors: Ai-Ling Lee, Tobias Poppe
Supervising ADR Editor: Susan Dawes
Dialogue Editors: Helen Luttrell, David V. Butler
Joker
Supervising Sound Editor: Alan Robert Murray
Supervising ADR Editor: Kira Roessler, MPSE
Dialogue Editor:  Carmeron Steenhagen
Once Upon a Time in Hollywood
Supervising Sound Editor:  Wylie Stateman, MPSE
Dialogue Editors:  Lindsey Alvarez, Michael Hertlein, MPSE
ADR Editors: Leo Marcil, Zach Goheen
Rocketman
Supervising Sound Editor: Danny Sheehan

Feature – Sound Effects / Foley
1917
Supervising Sound Editor: Oliver Tarney, MPSE
Sound Designers: Michael Fentum, James Harrison
Foley Editor: Hugo Adams
Foley Artists: Sue Harding, Andrea King
Avengers: Endgame
Supervising Sound Editors: Shannon Mills, Daniel Laurie
Sound Designer: Nia Hansen, David Farmer, MPSE
Sound Effects Editors: Josh Gold, Samson Neslund, Steve Orlando
Foley Artists: John Roesch,MPSE, Shelley Roden, MPSE, Dan O’Connell, John Cucci, MPSE
Foley Editor: Christopher Flick, Jim Likowski
Ford v Ferrari
Supervising Sound Editor: Donald Sylvester
Sound Designers: Jay Wilkenson, David Giammarco
Sound Effects Editor: Eric Norris, MPSE
Foley Editor: Anna MacKenzie
A Hidden Life
Supervising Sound Editor: Brad Engleking
Sound Effects Editors: Robert Kellough, MPSE David Forshee
Foley Artists: Dusty Albertz, Bastien Benkhelil
John Wick 3
Supervising Sound Editor: Mark Stoeckinger, MPSE
Sound Designers:  Alan Rankin, Martyn Zub,MPSE Luke Gibleon
Foley Artists: Dan O’Connell, John Cucci, MPSE
Joker
Supervising Sound Editor: Alan Robert Murray
Sound Designer: Tom Ozanich, MPSE
Sound Effects Editors: John Joseph Thomas, Darren Maynard, MPSE Christian Wenger
Foley Editor: Michael Dressel, Willard Overstreet, Kevin R.W. Murray
Foley Artists: Dan O’Connell, John Cucci, MPSE
Once Upon a Time in Hollywood
Supervising Sound Editor: Wylie Stateman, MPSE
Sound Designer: Harry Cohen,MPSE, Sylvain Lasseur
Foley Artists: Rick Owens, MPSE, Gary Hecker, MPSE, Kyle Rochlin
Star Wars
Supervising Sound Editors: David Acord, Matthew Wood
Sound Designer: David Acord
Sound Effects Editors: Addison Teague, Justin Doyle, Coya Elliott, Steve Slanec
Foley Editors: Richard Gould, Dee Selby
Foley Artists: Ronni Brown, Margie O’Malley

Feature – Music Underscore
Ad Astra
Supervising Music Editor: Katrina Schiller, MPSE
Music Editor: Lena Glikson, Terry Wilson, Will Kaplan, Philip Tallman
Scoring Editor: Sam Zines, Rick Zeigler
Dolemite Is My Name
Music Editor: Philip Tallman
Joker
Music Editors: Lena Gilkson, Daniel Waldman
JoJo Rabbit
Music Editor: Paul Apelgren
Little Women
Scoring Editor:  Xavier Faricolli
Music Editor: Suzana Peric
Once Upon a Time in Hollywood
Music Editor: Jim Schultz
Queen & Slim
Music Editor: Joseph S. DeBeasi
Waves
Music Editors: Sally Boldt, Trey Edward Shults, and Johnnie Burn

Feature – Documentary
Apollo 11
Supervising Sound Designer and Editor: Eric Milano
Foley Artist:  Eric Milano
The Cave
Supervising Sound Editor: Peter Albrechtsen, MPSE
Supervising Dialogue Editor: Lars Ginzel
Sound Effects Editors: Rana Eid, Mikkel Nielsen, Thomas Pape
Dialogue Editor: Theodora Flygt
Supervising Music Editor: Graeme Stewart
Foley Artist: Heikki Kossi, MPSE
Foley Editors: Lars Halvorsen, Anne Tolkinnen
Echo in the Canyon
Sound Designer: Robby Stambler, MPSE
Dialogue Editor:  Sal Ojeda, MPSE
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
Supervising Sound Editor: Milos Zivkovic
Supervising Music Editors: John Boylan, Julian Raymod, Bennett Salvay
Making Waves: The Art of Cinematic Sound
Supervising Sound Editors: Kimberly Patrick, Qianbaihui Yang
Dialogue Editor: Sung Rok Choi
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
Supervising Sound Editor: Phillip Stockton, MPSE
Sea of Shadows
Sound Designer: Bernhard Zorzi
Dialogue Editor: Michael Pioderl
Foley Editor: Bernd Dormayer

Feature – Foreign Language
Atlantics
Supervising Sound Editor: Benoit de Clerck
Dialogue Editor: Claude Gillet
Foley Editor:  Thomas Ferrando
Foley Artists: Bertrand Boudaud
The Fall of the American Empire
Supervising ADR Editor: Nathalie Fleurant, MPSE
Sound Designer: Marie-Claude Gagne
Dialogue Editor: Claire Pochon
Sound Effects Editors: Jean-Philippe Savard, Marie-Claude Gagne
Foley Artist: Nicolas Gagnon
Gully Boy
Supervising Sound Designer and Editor: Ayush Ahuja
Music Editor:  Nakul Kamte
Parasite
Supervising Sound Editor: Choi Tae Young
Sound Designer: Kang Hye Young
Supervising ADR Editor: Kim Byung In
Sound Effects Editors: Kang Hye Young
Foley Artists: Park Sung Gyun, Lee Chung Gyu
Foley Editor: Shin I Na
Shadow
Supervising Sound Editors:  Yang Jiang, MPSE, Zhao Nan, MPSE
Dialogue Editors:  Li Xinghui, Liu Ye
Sound Effects Editors: Skip Lievsay, MPSE, Yang Jiang, Blake Leyh, Larry Zipf
Foley Editor: Ning Wei
Foley Artists: Han Jun Sheng
The Sound Story
Supervising Sound Editor: Resul Pookutty, MPSE
Sound Designer: Mahadevaiah Vijayakumar
Sound Effects Editors: Krishnanunny Kj
Foley Artists: Karan Arjun Singh, Shankar Sing, Anil Pawar
Foley Editor: Ram Kishan Nath

Feature – Musical
Cats
Supervising Music Editor: John Warhurst, Nina Harstone
Music Editors: Victor Chaga, Cecile Tournesac, James Shirley
Echo in the Canyon
Music Editor: Robby Stambler, MPSE
Frozen II
Supervising Music Editor: Earl Ghaffari
Music Editors:  Fernand Bos, Kendall Demarest
Judy
Music Editor: Paul John Chandler
Rocketman
Music Editors: Andy Patterson, Cecile Tournesac
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story By Martin Scorsese
Music Editor: John M. Davis
Western Stars
Music Editor:  Brandon Duncan

Feature – Animation
Abominable
Supervising Sound Editors:  Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl, MPSE
Sound Designers: Rick Hromadka, Malte Bieler
Sound Effects Editors: Jason W. Jennings, Tim Walston, MPSE, Goeun Lee
Frozen II
Supervising Sound Editor: Odin Benitez, MPSE
Sound Designers:  Jeff A. Sawyer, Stephen Robinson, MPSE Angelo Palazzo, Eliot Connors, MPSE
Supervising Dialogue Editor: Harrison Meyle, MPSE
Sound Effects Editors: Russell Topal
Supervising Foley Editor:  Christopher Bonis
Supervising Music Editor: Earl Ghaffari
Music Editors: Fernand Bos, Kendall Demarest
Foley Artists: John Roesch, MPSE, Shelley Roden, MPSE
Foley Editor: Scott Curtis
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Supervising Sound Editors:  Brian Chumney, Leff Lefferts
Supervising Sound Designer: Randy Thom
Sound Designers:  Al Nelson, Rick Hromadka
Sound Effects Editors: Jon Borland, Malcolm Fife
Foley Editor: Dee Selby
Foley Artists: Jana Vance, Geoff Vaughan
The Lion King
Supervising Sound Editors: Christopher Boyes, Frank Eulner
Sound Designer: Christopher Boyes
Sound Effects Editors: Justin Doyle, Pascal Garneau
Dialogue Editor: Marshall Winn
Foley Editor: Dee Selby
Foley Artists: Jana Vance, Ronni Brown
Missing Link
Supervising Sound Editor: Tim Chau, MPSE
Sound Designers: Clayton Weber, MPSE, Tim Chau, MPSE
Sound Effects Editors: Thomas O’Neil Younkman, Terry Rodman,MPSE, Jessie Pariseau
Dialogue Editor: Fred Paragano
Foley Editor: Travis Crotts
Foley Artists: Catherine Harper, MPSE, Katherine Rose,MPSE, Amy Kane
Spies in Disguise
Supervising Sound Editors:  Leff Lefferts, Jeremy Bowker
Sound Designer: Randy Thom
Supervising ADR Editor: Bjorn Ole Schroeder
Sound Effects Editors: Samson Neslund, David Farmer
Dialogue Editor: Michael Silvers
Foley Editors: Larry Oatfield, Chris Manning
Foley Artists: Shelly Roden,MPSE, John Roesch, MPSE
Toy Story 4
Supervising Sound Editor: Coya Elliott
Sound Designer: Ren Klyce
Supervising Dialogue Editor: Cheryl Nardi
Sound Effects Editors: Kimberly Patrick, Qianbaihui Yang, Jonathon Stevens
Foley Editors: Thom Brennan, James Spencer
Foley Artists:  John Roesch,MPSE, Shelley Roden, MPSE
White Snake
Supervising Sound Editor: Gary Chen
Sound Effects Editors: Shuangshuang Wang, Mei He, Irene Sun, Sam Fan, Emily Ding, Silence Lu
Dialogue Editor: Emily Ding
ADR Editor: Sandra Sun
Foley Artists: Ziwei Wang, Yin Miao
Foley Editors: Sandra Sun, Mei He
Link to post
Share on other sites

San Francisco Bay Area Film Critics Circle (SFBAFCC) (formerly known as the San Francisco Film Critics Circle)  Winners:


Best Picture
“1917”
“The Irishman”
“Marriage Story”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite”

Best Director
Noah Baumbach, “Marriage Story”
Bong Joon-ho, “Parasite”
Sam Mendes,“1917”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Joe Talbot, “The Last Black Man in San Francisco”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Best Original Screenplay
“The Farewell,” Lulu Wang
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon-ho

Best Adapted Screenplay
“A Beautiful Day in the Neighborhood,”  Noah Harpster and Micah Fitzerman-Blue
“Hustlers,” Lorene Scafaria
“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit,”  Taika Waititi
“Little Women,” Greta Gerwig

Best Actor
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Adam Driver, “Marriage Story”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Joaquin Phoenix, “Joker”
Adam Sandler, “Uncut Gems”

Best Actress
Awkwafina, “The Farewell”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Lupita Nyong’o, “Us”
Charlize Theron, “Bombshell”
Alfre Woodard, “Clemency”

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, “The Lighthouse”
Song Kang-Ho, “Parasite”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Best Supporting Actress
Laura Dern, “Marriage Story”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Jennifer Lopez, “Hustlers”
Margot Robbie, “Bombshell”
Zhao Shuzhen, “The Farewell”

Best Animated Feature
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4”

Best Foreign Language Film
“Les Misérables”
“Pain and Glory”
“Parasite”
“Portrait of a Lady on Fire”
“Transit”

Best Documentary
“American Factory”
“Apollo 11”
“For Sama”
“Maiden”
“One Child Nation”

Best Cinematography
“1917,”  Roger Deakins
“A Hidden Life,” Joerg Widmer
“The Last Black Man in San Francisco,” Adam Newport-Berra
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

Best Production Design
“1917,” Dennis Gassner
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves 
“Midsommar,” Henrik Svenson
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling
“Parasite,” Lee Ha-Jun

Best Film Editing
“1917,”  Lee Smith
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
“Once Upon a Time in Hollywood,”  Fred Raskin
“Parasite,” Jinmo Yang

Best Original Score
“1917,” Thomas Newman
“Joker,” Hildur Guonadottir
“The Last Black Man in San Francisco,” Emile Nommensen
“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman

Special Citation for Independent Cinema
“The Cat and the Moon,” Director Alex Wolff
“Fiddler: A Miracle of Miracles,” Director Max Lewkowicz
“One Cut of the Dead,” Director Shin’ichiro Ueda
“Socrates,” Director Alexandre Moratto

Link to post
Share on other sites

 Indiana Film Journalists Association (IFJA) Winners:
 

BEST FILM
Marriage Story
Runner Up: Parasite

Other Finalists (listed alphabetically)
A Beautiful Day in the Neighborhood
Booksmart
Ford v Ferrari
Knives Out
The Lighthouse
Little Women
Once Upon a Time … In Hollywood
Portrait of a Lady on Fire

BEST ANIMATED FEATURE
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Runner Up: I Lost My Body

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Parasite
Runner Up: Portrait of a Lady on Fire

BEST DOCUMENTARY
For Sama
Runner Up: Apollo 11

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Noah Baumbach - Marriage Story
Runner Up: Robert Eggers and Max Eggers - The Lighthouse

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Greta Gerwig - Little Women
Runner Up: Micah Fitzerman-Blue and Noah Harpster - A Beautiful Day in the Neighborhood

BEST DIRECTOR
Bong Joon-ho - Parasite
Runner Up: Céline Sciamma - Portrait of a Lady on Fire

BEST ACTRESS
Lupita Nyong’o - Us
Runner Up: Scarlett Johansson - Marriage Story

BEST SUPPORTING ACTRESS
Jennfier Lopez - Hustlers
Runner Up: Taylor Russell - Waves

BEST ACTOR
Adam Driver - Marriage Story
Runner Up: Adam Sandler - Uncut Gems

BEST SUPPORTING ACTOR
Willem Dafoe - The Lighthouse
Runner Up: Brad Pitt - Once Upon a Time … In Hollywood

BEST VOCAL / MOTION CAPTURE PERFORMANCE
Jason Liles / Alan Manson / Richard Dorton - Godzilla: King of the Monsters
Runner Up: Rosa Salazar - Alita: Battle Angel

BEST ENSEMBLE ACTING
Knives Out
Runner Up: Little Women

BEST MUSICAL SCORE
Michael Abels - Us
Runner Up: Cavern of Anti-Matter - In Fabric

BREAKOUT OF THE YEAR
Olivia Wilde - Booksmart (director) 
Runner Up: Roman Griffin Davis - Jojo Rabbit (actor)

ORIGINAL VISION AWARD
Robert Eggers - The Lighthouse
Runner Up: Bong Joon-ho - Parasite

HOOSIER AWARD
Jason Keller - Ford v Ferrari (screenwriter)
As a special award, no runner-up is declared in this category

Link to post
Share on other sites

 Dallas Fort-Worth Film Critics Association (DFWFCA) Winners:


Best Picture
1917

Best Director
Sam Mendes - 1917

Best Actor
Adam Driver - Marriage Story

Best Actress
Scarlett Johansson - Marriage Story

Best Supporting Actor
Brad Pitt - Once Upon A Time In Hollywood

Best Supporting Actress
Laura Dern - Marriage Story

Best Foreign Language Film
Parasite

Best Documentary
Apollo 11

Best Animated Film
Toy Story 4

Best Screenplay
Noah Baumbach - Marriage Story

Best Cinematography
Roger Deakins - 1917

Best Musical Score
Thomas Newman - 1917

The Russell Smith Award (Independent Film)
The Lighthouse

Link to post
Share on other sites

St. Louis Film Critics Association 2019 winners:

BEST PICTURE – “Once Upon a Time in Hollywood”; Runner-up: “1917”
BEST DIRECTOR – Quentin Tarantino, “OUATIHollywood”; Runner-up: Bong Joon-ho, “Parasite”
BEST ACTOR – Adam Sandler, “Uncut Gems”; Runner-up: Joaquin Phoenix, “Joker”
BEST ACTRESS – Scarlett Johansson, “Marriage Story”; Runner-up: Renée Zellweger, “Judy”
BEST SUPPORTING ACTOR – Brad Pitt, “OUATIHollywood”; Runner-up: Joe Pesci, “The Irishman”
BEST SUPPORTING ACTRESS – Margot Robbie, “Bombshell” and “OUATIHollywood”; Laura Dern, “Marriage Story”
BEST DOCUMENTARY: “Apollo 11”; Runner-up: “The Sound of My Voice”
BEST PRODUCTION DESIGN: “OUATIHollywood”; Runner-up: “Little Women” and “1917” (tie)
BEST CINEMATOGRAPHY: “1917”; Runner-up: “The Lighthouse”
BEST ORIGINAL SCREENPLAY: “Marriage Story” and “OUATIHollywood” (tie)
BEST ADAPTED SCREENPLAY: “The Irishman”; Runner-up: “Jojo Rabbit” and “Little Women” (tie)
BEST MUSIC SOUNDTRACK: “OUATIHollywood”; Runner-up: “Frozen II” and “Waves” (tie)
BEST ORIGINAL SCORE: “1917”; Runner-up: “Marriage Story”
BEST EDITING: “OUATIHollywood”; Runner-up: “The Irishman” and “1917” (tie)
BEST VISUAL EFFECTS: “Avengers: Endgame”; Runner-up: “Ad Astra” and “1917” (tie)
BEST ANIMATED FEATURE: “Toy Story 4”; Runner-up: “Klaus” and “Frozen II” (tie)
BEST COMEDY: “Booksmart”; Runner-up: “Jojo Rabbit”
BEST ACTION FILM: “1917”; Runner-up: “Avengers: Endgame”
WORST FILM OF 2019: “Dumbo”; Runner-up: “Joker”
BEST HORROR FILM: “Us”; Runner-up: “Parasite”
BEST SCENE OF 2019: Cliff visits Spahn ranch (“OUATIHollywood”); Runner-up: Jack visits remote cottage (“Yesterday”)
BEST INTERNATIONAL FEATURE: “Parasite”; Runner-up: “A Long Day’s Journey Into Night”

Link to post
Share on other sites

SHORTLISTS!!!!!

Today, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announced 9 of their shortlists for the 2020 Oscars including Best Makeup & Hairstyling, Best Visual Effects, Best International Feature Film, Best Documentary Feature, Best Original Score, Best Original Song, Best Animated Short, Best Live-Action Short and Best Documentary Short.

15 films have been narrowed down for Song, Score, Documentary Feature, 10 for Visual Effects and the Shorts, 9 for Best International Feature Film and 7 for Best Makeup & Hairstyling.
 


BEST ORIGINAL SCORE
“Avengers: Endgame”
“Bombshell”
“The Farewell”
“Ford v Ferrari”
“Frozen II”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“The King”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Motherless Brooklyn”
“1917”
“Pain and Glory”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Us”

BEST ORIGINAL SONG
“Speechless” from “Aladdin”
“Letter To My Godfather” from “The Black Godfather”
“I’m Standing With You” from “Breakthrough”
“Da Bronx” from “The Bronx USA”
“Into The Unknown” from “Frozen II”
“Stand Up” from “Harriet”
“Catchy Song” from “The Lego Movie 2: The Second Part”
“Never Too Late” from “The Lion King”
“Spirit” from “The Lion King”
“Daily Battles” from “Motherless Brooklyn”
“A Glass of Soju” from “Parasite”
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
“High Above The Water” from “Toni Morrison: The Pieces I Am”
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4”
“Glasgow” from “Wild Rose”


BEST MAKEUP & HAIRSTYLING
“Bombshell”
“Dolemite Is My Name”
“Downton Abbey”
“Joker”
“Judy”
“Little Women”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”
“Once upon a Time…in Hollywood”
“Rocketman”

BEST VISUAL EFFECTS
“Alita: Battle Angel”
“Avengers: Endgame”
“Captain Marvel”
“Cats”
“Gemini Man”
“The Irishman”
“The Lion King”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Terminator: Dark Fate”


BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Advocate”
“American Factory”
“The Apollo”
“Apollo 11”
“Aquarela”
“The Biggest Little Farm”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“The Great Hack”
“Honeyland”
“Knock Down the House”
“Maiden”
“Midnight Family”
“One Child Nation”

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Czech Republic, “The Painted Bird”
Estonia, “Truth and Justice”
France, “Les Misérables”
Hungary, “Those Who Remained”
North Macedonia, “Honeyland”
Poland, “Corpus Christi”
Russia, “Beanpole”
Senegal, “Atlantics”
South Korea, “Parasite”
Spain, “Pain and Glory”


BEST ANIMATED SHORT
“Dcera (Daughter)”
“Hair Love”
“He Can’t Live without Cosmos”
“Hors Piste”
“Kitbull”
“Memorable”
“Mind My Mind”
“The Physics of Sorrow”
“Sister”
“Uncle Thomas: Accounting for the Days”

BEST DOCUMENTARY SHORT
“After Maria”
“Fire in Paradise”
“Ghosts of Sugar Land”
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
“Life Overtakes Me”
“The Nightcrawlers”
“St. Louis Superman”
“Stay Close”
“Walk Run Cha-Cha”

BEST LIVE-ACTION SHORT
“Brotherhood”
“The Christmas Gift”
“Little Hands”
“Miller & Son”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window”
“Refugee”
“Saria”
“A Sister”
“Sometimes, I Think about Dying”

Nominations voting begins on Thursday, January 2, 2020 and concludes on Tuesday, January 7, 2020. Nominations for the 92nd Academy Awards will be announced on Monday, January 13, 2020

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

Announcements


×
×
  • Create New...